fot. Radio Fiat

W sobotę 13 czerwca na Jasnej Górze zainaugurowana została wystawa “Per Mariam Soli Deo”, poświęcona życiu i dziedzictwu Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Ekspozycja składa się z 31 plansz ze zdjęciami przyszłego błogosławionego, które zamontowane zostały na murach Jasnej Góry, od strony Bramy Papieskiej.

Na każdej z plansz znajduje się po kilka fotografii. Pochodzą one przede wszystkim z bogatego archiwum Instytutu Prymasowskiego. Odpowiedzialna Generalna Instytutu Stanisława Grochowska mówi, że wystawa jest swego rodzaju podsumowaniem działalności Prymasa.

– Ze względu na to, że beatyfikacja Prymasa przesuwa się, tym bardziej chcemy przybliżyć i pokazać w sposób właściwy kard. Wyszyńskiego. Nie ma do tego miejsca lepszego niż Jasna Góra.

Beata Białowąs z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zwraca z kolei uwagę na fakt, że ekspozycja przybliża w znaczący sposób postać kard. Wyszyńskiego wszystkim tym, którzy chcieliby go w pełni poznać.

– W imieniu całego Zarządu chcę powiedzieć, że bardzo się cieszymy, że to właśnie ten rok jest Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie jego postać, nauczanie i myśli staną się nam po prostu bliższe.

Podobnego zdania jest niedawno wybrany nowy przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski, który stwierdza, że Jasna Góra jest swoistym sanktuarium Prymasa.

– Każdy, kto przychodzi na Jasną Górę, z łatwością może zauważyć, że kard. Wyszyński to postać, która odcisnęła największe piętno na życiu tego sanktuarium. Ci, którzy wchodzą na Jasną Górę Bramą Lubomirskich, nie mogą nie zauważyć monumentalnych rozmiarów pomnika Kardynała, z kolei ci, którzy wchodzą przez Bramę Papieską, od tygodnia widzą plansze, które dokumentują najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa – podkreśla o. Pacholski. – Sprawia to, że każdy, kto tutaj przychodzi, musi sobie zadać pytanie, kim był ten człowiek, o którym tak dużo się na Jasnej Górze mówi, i którego beatyfikacja, miejmy nadzieję, dokona się w tym roku.

Generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski podkreśla z kolei, jak wielką rolę odegrał w historii polskiego Kościoła kard. Wyszyński, a także zwrócił uwagę na dziedzictwo, jakie po sobie pozostawił.

– Kiedy przyjrzymy się Jasnej Górze i Polsce w okresie, w którym przyszło żyć kard. Wyszyńskiemu, widzimy, że z jednej strony był to czas ogromnych zmagań z systemem komunistycznym, a z drugiej czas wielu błogosławionych przedsięwzięć o charakterze duszpasterskim, które owocują aż do tej pory. I chociaż fizycznie jego czas kierowania Kościołem w Polsce dobiegł końca, to aż po dziś dzień korzystamy z jego pomysłów na rozwój duszpasterstwa w naszym kraju.

Wystawę „Per Mariam Soli Deo” przygotował Instytut Prymasa Wyszyńskiego przy współpracy z Jasnogórskim Instytutem Maryjnym i Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie w ramach Roku Prymasa Wyszyńskiego ustanowionego przez Sejmik Województwa Śląskiego. Wystawę można zwiedzać do końca października 2020 r.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content