W piątek 14 października w jasnogórskim Bastionie św. Barbary odbył się wernisaż Wystawy Rzemiosła Artystycznego. Jest to już piąta wystawa na Jasnej Górze, która ukazuje dzieła sztuki, będące owocem pracy polskich rzemieślników. Mszy św. inaugurującej wernisaż przewodniczył bp Antoni Długosz.

W szczegóły wernisażu, który jest jednym z pierwszych wydarzeń odbywających się w nowo oddanym do użytku bastionie, wprowadza kustosz jasnogórskich Zbiorów Sztuki Wotywnej o. Jan Rudziński, który czuwał nad przygotowaniem rzemieślniczej ekspozycji:

Jasna Góra przeżywa dzisiaj szczególny dzień, rozpoczynający wystawę Rzemiosła Artystycznego. Gromadzimy się w nowej przestrzeni konferencyjnej, jaką jest Bastion św. Barbary, gdzie ma miejsce uroczyste otwarcie wystawy, wraz z przemówieniami, spotkania wystawców, ale też przedstawicieli polskiego rzemiosła.

Głównym organizatorem wydarzenia jest częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, której prezes Włodzimierz Biniek uchylił rąbka tajemnicy odnośnie tego, co możemy zobaczyć na wystawie, zlokalizowanej w Bastionie św. Rocha:

Tam wystawiane są produkty ręcznie wykonane przez rzemieślników artystów, zajmujących się wytwarzaniem rożnych pięknych rzeczy, w tym sakralnych, uczestniczą w budowaniu budowli sakralnych oraz w ich wyposażaniu. I tam właśnie większość wystawianych rzeczy jest tego typu.

Uroczystość otwarcia zgromadziła wielu wybitnych rzemieślników, działaczy cechów rzemieślniczych oraz przedstawicieli władz samorządowych, a uświetnił ją występ Chóru „Pochodnia”. W swoim przemówieniu otwierającym wernisaż, przeor jasnogórskiego sanktuarium o. Samuel Pacholski wyraził wdzięczność wobec rzemieślników, którzy od wielu lat związani są z Jasną Górą:

Ja dzisiaj ze swojej strony chcę podziękować Wam za to, że Jasna Góra jest dla Was tym miejscem ,gdzie chcecie prezentować owoce Waszej twórczości, że przez te dzieła chcecie oddawać cześć Panu Bogu i Matce Najświętszej oraz, że zawsze jesteście gotowi przychodzić nam z pomocą.

Wernisaż poprzedziła Msza św., podczas której bp Antoni Długosz pouczył, że zdolność do rzemiosła również jest powołaniem, które wyraża się w talentach danych przez Boga:

Mówiąc o powołaniu często myślimy o osobach duchownych, ale każdy człowiek został powołany przez Pana Boga i każdy, w swoim zawodzie, służy innym ludziom, pomnażając talenty, dane mu przez Pana Boga. Szczególnie Wam – rzemieślnikom – powierzył Bóg różne talenty, które rozwijacie z myślą nie tylko o własnej zasłudze i nagrodzie, ale przede wszystkim z miłości do wspólnoty, w której przyszło Wam żyć.

Uczestnicy wernisażu w swoich przemówieniach wyrażali często troskę o zachowanie sztuk rzemieślniczych, podkreślali konieczność odbudowania szkolnictwa rzemieślniczego oraz zachęcania młodzieży, aby chciała rozwijać swoje talenty rzemieślnicze.

Wystawę artystycznego rzemiosła sakralnego w Bastionie św. Rocha będzie można podziwiać do końca czerwca 2023 roku.

Wernisaż Wystawy Rzemiosła Artystycznego na Jasnej Górze

Skip to content