Wyższe Seminarium Duchowne pokazało się „od kuchni”

W sobotę 7 maja w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji częstochowskiej odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Młodzież zaangażowana na co dzień w życie Kościoła poprzez służbę liturgiczną lub aktywność w grupach młodzieżowych mogła ciekawie spędzić czas grając, rywalizując i zwiedzając ogromny budynek Seminarium.

Za organizację zajęć dla młodzieży odpowiedzialni byli alumni. Kl. Łukasz Muzyk wyjaśnił, że jednym z celów Dnia Otwartych Drzwi było pokazanie, że Seminarium wcale nie jest takie straszne i że alumni to są normalni ludzie, z poczuciem humoru i głowami pełnymi fajnych pomysłów:

Od rana zapraszamy wszystkich młodych ludzi, którzy by chcieli zobaczyć jak wygląda Seminarium, powiedzmy „od kuchni”. Można zobaczyć jak wygląda budynek, gdzie się odbywają nasze codzienne punkty programu. Drugi ,ważniejszy cel to poznać kleryków, spędzić z nimi trochę czasu. Mamy kilka atrakcji przygotowanych, na których można wykazać się wiedzą i przewidzieliśmy na to nagrody. Głównym celem dzisiejszego dnia jest pokazać jak funkcjonuje Seminarium.

Fot. Radio Fiat

Jak przyznają klerycy, zależy im na tym, aby pokazać że Seminarium jest miejscem przyjaznym, gdzie można rozwijać swoje powołanie, a nie jakimś „zakładem zamkniętym do produkcji księży”, jak można niekiedy usłyszeć poza Kościołem. Sądząc po zaangażowaniu młodzieży w przygotowane przez alumnów aktywności, cel ten się powiódł. Jak relacjonuje kl. Dominik Pilecki, Dzień Otwartych Drzwi był bardzo dobrze spędzonym czasem, który niekiedy obfitował w pozytywne zaskoczenia:

Jest bardzo żywa atmosfera, dużo młodych ludzi i dzieci. Widać, że są zainteresowani tym co się dzieje, chętnie biorą udział w grach i chętnie też podejmują z nami różne rozmowy. Bardzo mnie to cieszy. Zaskoczyły mnie odpowiedzi na pytania o filozofów, ponieważ były pytania o św. Tomasza z Akwinu i św. Augustyna z Hippony i zdarzały się odpowiedzi poprawne. Ja byłem zaskoczony, że poza studiami wyższymi ktoś to czyta, bo to nie jest wiedza powszechna. A jednak widać zainteresowanie!

Czas spędzony w Seminarium został zwieńczony Mszą św. Widząc aktywność młodzieży można uznać, że takie wydarzenia mogłyby odbywać się częściej. Tym bardziej, że dają klerykom możliwość nabycia pierwszych szlifów w pracy z młodzieżą i pobudzają ich duszpasterską kreatywność.

Fot. Radio Fiat
Skip to content