X Tydzień Wychowania „Budujmy więzi”

X Tydzień Wychowania „Budujmy więzi”

Źródło: tydzienwychowania.pl

W niedzielę 13 września w Kościele Katolickim w Polsce rozpocznie się X Tydzień Wychowania. Co roku katecheci oraz duszpasterze, opierając się na przygotowanych wcześniej materiałach, nauczają o wychowaniu. Jest to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Budujmy więzi”. Znaczenie tegorocznego tytułu wyjaśnia diecezjalny wizytator katechezy ks. Paweł Wróbel:

Tegoroczny tytuł wskazuje na to, że podczas wychowania dzieci i młodzieży, podczas kształtowania relacji, wszystko co robimy musimy opierać na konkretnych więziach i relacjach. Na spotkaniu człowieka z człowiekiem, ale również uwzględniając tu stronę duchową. Ten tytuł odnosi się do relacji z Bogiem. Tegoroczne materiały, które są opracowane dla dzieci i młodzieży, duszpasterzy i katechetów kładą nacisk na budowanie relacji z Bogiem i między ludźmi.

Na to wydarzenie są przygotowywane m.in. specjalne pomoce katechetyczne, z których każdy może korzystać. Akcja kierowana jest głównie do rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców. O tym jak będzie przebiegał Tydzień Wychowania mówi ks. Paweł Wróbel:

Jeśli chodzi o realizację materiałów i Tygodnia Wychowania w naszej archidiecezji, już od wielu lat odbywa się to w szkołach i parafiach. Duszpasterze i katecheci wykorzystują przygotowane materiały w formie w postaci konferencji, komentarzy liturgicznych czy nagrań audio. Katecheci korzystają z przygotowanych konspektów do prowadzenia lekcji religii. Jedyną różnicą w porównaniu do zeszłego roku jest to, że wszystkie materiały dostępne są tylko w formie online. Zachęcam duszpasterzy i katechetów, żeby odwiedzili chociaż stronę naszego referatu katechetycznego.

Warto także zaznaczyć, że z okazji tegorocznej 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, X Tydzień Wychowania ma szczególne znaczenie. Ojciec Święty niejednokrotnie pokazywał nam jak należy wychowywać oraz dbać o najbliższych:

Tegoroczny Tydzień Wychowania odnosi się także do postaci i postawy Jana Pawła II ze względu na 100. rocznicę jego urodzin. Chcemy jeszcze raz podkreślić to ważne wydarzenie dla polaków, ale także dla wychowania. Nie możemy zapominać o postaci jaką był Jan Paweł II. Będzie powrót to jego nauczania i postawy. On był wzorem budowania więzi między człowiekiem a Bogiem, a także wzorem budowania więzi międzyludzkich – dodaje ks. Paweł Wróbel.

X Tydzień Wychowania będzie trwał do 19 września. Przez 7 dni osoby podejmujące trud wychowania dzieci i nie tylko, będą mogły doskonalić się w tej dziedzinie we właściwy sposób.

WB