„W blasku ojcostwa” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny Tydzień Wychowania. Od 12 do 18 września przedstawiciele samorządów, osoby zaangażowane w dzieła wychowawcze, a także pracownicy środków społecznego przekazu zaproszeni są do szczególnego zawierzenia opiece Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa i – niebawem błogosławionego – Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

O istocie modlitewnej inicjatywy, a także początkach jej powstania mówi ks. Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej, Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wiceprzewodniczący Rady Szkół Katolickich w Polsce:

– Tydzień Wychowania organizowany jest w Polsce już od 11 lat. Inicjatorem tej idei jest Rada Szkół Katolickich oraz Komisja Wychowania Katolickiego KEP. Dużą rolę w kształtowaniu oraz pilotowaniu tej inicjatywy odegrała nieżyjąca już s. Maksymiliana Wojnar. Pierwsze hasło brzmiało: „Zacznijmy je wychowywać”. Chcieliśmy skupić się na słowie „wszyscy”. Każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za kształt wychowania. Nawet jeśli nie jest rodzicem, czy nauczycielem.

Tegoroczne hasło Tygodnia – słowa „W blasku ojcostwa” – nawiązują do słów polskiego pisarza Jana Dobraczyńskiego, które w Liście Apostolskim o św. Józefie zacytował papież Franciszek.

XI Tydzień Wychowania to nie tylko modlitwa, rozmowy i spotkania, ale również konkretne działania ewangelizacyjne. Jedną z inicjatyw będzie prowadzenie w szkołach lekcji religii dotyczących tematu wychowania. Konspekty katechez, przeznaczone dla nauczycieli, dostępne będą na stronie www.tydzienwychowania.pl.

– Oprócz tego na każdy dzień przygotowany będzie specjalny film z mini pogadanką pedagogiczną. Wszystko to w nawiązaniu do postaci niedługo błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. Porozmawiamy np. o zjawisku wyuczonej bezradności, która dotyczy dzieci z trudną przeszłością oraz tych, które wzrastały w dobrobycie.

Tegoroczny Tydzień Wychowania trwać będzie od 12 do 18 września.

ABK

Skip to content