Jak mówił św. Augustyn: „Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli”. Wiedzą o tym dobrze uczestnicy Warsztatów Muzyki Liturgicznej, którzy przyjechali tłumnie na kolejną odsłonę wydarzenia. Tym razem miłośnicy śpiewu oraz gry na instrumentach spotkali się w budynku przy parafii św. Zygmunta w Częstochowie.

Za organizację inicjatywy odpowiadał Łukasz Grabałowski, przedstawiciel stowarzyszenia „Kultura CzęstoNowa”:

– Jesteśmy podzieleni na dwa głosy żeńskie i męskie oraz sekcję instrumentalną. W tym roku jest zaskakująco dużo instrumentalistów, z czego bardzo się cieszymy. Wszystko dzieje się tu po to, abyśmy potrafili grać w harmonii oraz co najważniejsze – nauczyli się modlić śpiewem. W warsztatach biorą udział zarówno wykształceni muzycy, jak i amatorzy – oczywiście w pozytywnym sensie tego słowa. To prawdziwi miłośnicy muzyki.

Muzykę liturgiczną stanowią kompozycje, które zgodnie z przepisami kościelnymi współtworzą święte obrzędy. W wypełnianiu funkcji znaku liturgicznego muzyka ta posługuje się różnymi formami, gatunkami oraz rodzajami – zarówno wokalnymi, wokalno-instrumentalnymi, jak i instrumentalnymi. Jej celem jest oddawanie Bogu chwały. Mówi jeden z prowadzących warsztaty Paweł Bębenek:

– Niezwykłym darem jest to, że możemy się spotkać przygotowując się do śpiewania w czasie pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Celem każdego z prowadzących jest zwrócenie uwagi na to, czemu służy muzyka. Choć są to warsztaty muzyczne, sama muzyka nie jest tu najważniejsza. Wszystkie elementy muzyki służą temu, aby użyć ich jako wyrazu naszej wiary.

Jednym z prowadzących warsztaty był też Dariusz Madejski:

– Uczymy się utworów liturgicznych. Dbamy o to, aby muzyka liturgiczna stawała się coraz piękniejsza i trafiała do coraz większej liczby kościołów. Drugim naszym celem jest spotkanie z Bogiem przez ludzi.

Trzydniowe Warsztaty Muzyki Liturgicznej zakończą się uroczystą Mszą św. w częstochowskiej archikatedrze, sprawowaną o godz. 12.00. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są również obywatele Ukrainy, którzy wskutek inwazji rosyjskiej musieli opuścić swoją Ojczyznę. Wśród prezentowanych pieśni znajdą się więc także te w języku ukraińskim.

ABK

Skip to content