XIV Spotkanie Młodych z Biblią na Jasnej Górze

Fot. Jasna Góra

Wczoraj na Jasnej Górze odbyło się XIV Spotkanie Młodych z Biblią, organizowane przez katolickie stowarzyszenie Civitas Christiana. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski, abp. Wacław Depo.

Wczorajsza Msza św. sprawowana była w intencji dziękczynnej, o czym szerzej opowiedział abp Wacław Depo:

Dzisiejsza Eucharystia jest dalszym ciągiem naszego dziękczynienia Panu Bogu za dar osoby Jana Pawła II. […] A dzisiaj – nie bójmy się tego powiedzieć – trzeba nam bronić jego osoby, dlatego, że są pewne kręgi światowe, które zdawałyby się nawet doprowadzać do swoistej „dekanonizacji”, czyli żeby zdjąć z Ojca Świętego jego dobre imię i całą jego historię. […] W tym akurat wypadku, do tej intencji dziękczynnej prosimy o naszą jedność w oparciu o prawdę. O prawdę o osobie, jego posługiwaniu i jego zasługach dla Kościoła i świata.

Przewodnicząca częstochowskiego oddziału katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana, Izabela Tyras mówiła, dlaczego jej stowarzyszenie przybywa na Jasną Górę akurat 13 maja:

Od 14 lat w ramach konkursu wiedzy biblijnej przybywamy na Jasną Górę właśnie 13-go maja by dziękować za cudowne ocalenie życia św. Jana Pawła II. Wiemy, że 13 maja to dzień szczególny, to zamach na św. Jana Pawła II i cudowne jego ocalenie, które papież przypisał Matce Bożej. Kule ofiarował do Fatimy a przestrzelony pas ze śladami swojej krwi na Jasną Górę. Gromadzimy się tutaj aby wspólnie Panu Bogu za to wydarzenie dziękować i też żeby pielęgnować dziedzictwo Jana Pawła II. A jest nim przede wszystkim nasze zawierzenie Maryi. Jego „Totus Tuus”, którego bardzo chcemy się uczyć.

Fot. Jasna Góra

Duszpasterz stowarzyszenia, ks. Ryszard Umański opowiedział o działalności Civitas Christiana nawiązując do osoby patrona stowarzyszenia, jakim jest bł. kard. Stefan Wyszyński:

Katolickie stowarzyszenie Civitas Christiana ma ojca duchownego bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – to bardzo wiele mówi. Przede wszystkim właśnie opieramy się na nauczaniu bł. kard. Wyszyńskiego i to jest chyba największa zachęta na dzień dzisiejszy. Człowiek niestrudzenie walczący o Polskę, o prawdę, o Chrystusa w naszej Ojczyźnie. I dzisiaj my też próbujemy podejmować to jego dziedzictwo. Zachęcam wszystkich do spotkań. Raz w miesiącu mamy spotkanie tutaj na Jasnej Górze, uczestniczymy we Mszy św.. A później spotkanie formacyjne w oddziale Civitas Christiana, w budynku na ul. Barbary.

Abp. Wacław Depo podczas homilii przypomniał refleksję, jaką podzielił się kiedyś Jan Paweł II:

W jednym z wywiadów mówi wprost: to co go najbardziej pociągało w stronę Ewangelii jako młodzieńca, to był fakt i odkrycie, że Ewangelia nie była zbytnią i łatwą obietnicą. Że stawiała wymagania. Dlatego później mógł z taką mocą powiedzieć: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni nie wymagali!”. Ale to jest właśnie z tego samego źródła. Z Ewangelii i ksiąg Starego i Nowego Testamentu, które nie są tylko przekazem, ale są spotkaniem z Bogiem Żywym, objawionym poprzez karty Pisma Świętego.

Fot. Jasna Góra

Metropolita częstochowski podkreślił także ciągłą aktualność ostrzeżeń, jakich Matka Boża udzieliła nam w Fatimie:

Maryja Jest dla nas wzorem posłuszeństwa Bogu wbrew nadziei. Ale również odwagi wiary, którą trzeba okazać na wzór św. Jana Pawła II, nie uciekając spod Krzyża. Objawienie fatimskie to nie czas przeszły. Ale to jest sygnał ostrzegawczy przed układaniem sobie życia człowieka i świata poza Bogiem, poza Jego przykazaniami. To jest również sygnał ostrzegawczy przed naszą ludzką nieodpowiedzialnością zarówno za losy osobiste, jak i losy rodzin i innych ludzi, a tym samym za losy całego świata.

Homilia abpa. Wacława Depo:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2021/05/6_civitas_christiana_homilia_13_05.mp3]

RG

Skip to content