XX Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Po dwóch latach przerwy spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią Covid 19, na Jasnej Górze odbyło się 15 września XX Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Uczestniczyło w nim ponad 2 tysiące uczniów wraz z opiekunami. Uczestnicy wspólnie się modlili, słuchali też wykładów i świadectw.

Jak bardzo ważnym wydarzeniem jest spotkanie szkół w klasztorze jasnogórskim, mówi ks. Zenon Latawiec organizator spotkania, przewodniczący Rady Szkół Katolickich:

Jest to bardzo ważny dzień dla wszystkich uczniów szkół katolickich, a jest tych szkół ponad 500, 74 tysiące uczniów uczęszcza do szkół katolickich. I raz w roku mamy właśnie takie spotkania na Jasnej Górze, przedstawicieli poszczególnych szkół, aby tu w stolicy duchowej ojczyzny spotkać się razem. I przede wszystkim, aby się wzmocnić. To forum młodzieżowe nie jest bez powodu ustawione na początku roku szkolnego i w okolicy św. Stanisława Kostki, który jest patronem młodzieży. I chcemy wzmocnić tych młodych ludzi w tym trudnym czasie, który przeżywamy.

– Zastanawialiśmy się co młodzieży zaproponować na takim spotkaniu, na które bardzo czekaliśmy – mówi s. Patrycja Garbacka z Rady Szkół Katolickich w Warszawie:

Temat przewodni jest taki, jakie są pragnienia młodzieży i w czym możemy im pomóc. I doszliśmy do wniosku, o czym wspomina Jan Paweł II i ten jego cytat, przywołaliśmy jako motto naszego spotkania. W obecnych czasach młodzież ma wiele ofert, ze stronu mediów i rówieśników, to są oferty życia bardzo lekkiego, wygodnego. Jak to Jan Paweł II mówi, droga która jest bardzo szeroka, ale łatwa. Ale sama nasza młodzież doświadcza, że jednak nie są szczęśliwi. Chcemy im zatem dać ofertę, którą wybór jest Chrystus, proponuje drogę trudną, proponuje drogę pewną wyrzeczeń, ale jest to droga, która daje szczęście.

Jednym z pierwszych przemawiających do młodzieży na konferencji był bp Rafał Markowski, który poruszył temat katechezy:

To stawienie pytania czy ta katecheza powinna być w szkole i czy ona jest potrzebna w szkole. Moi drodzy ja zaczynałem swoje kapłaństwo 40 lat temu i rzeczywiście doświadczyłem katechezy, która była katechezą parafialną. Była katechezą przy kościele i nie ukrywam, że ta katecheza w parafii prowadzona miała ogromnie dużo w sobie uroku i myślę, że zrobiła dużo dobrego. Młodzież po prostu gremialnie po zajęciach szkolnych, szła do kościoła. Prowadzili tę katechezę  mówiąc słowa ewangelii, ale kiedy przychodziły uroczystości Wszystkich Świętych, szliśmy na cmentarz sprzątaliśmy zaniedbane groby. Kiedy zbliżały się święta, szliśmy do kościoła i dekorowaliśmy kościół. Katecheza służyła w budowaniu relacji, bo ja ich dobrze znałem, to były relacje niemal przyjacielskie.

Młodzież ze szkół katolickich z całej Polski przybyło z wielkimi nadziejami i oczekiwaniami. Niektórzy są tutaj po raz kolejny, inni po raz pierwszy:

Jesteśmy tutaj po raz pierwszy. Jesteśmy w centrum pielgrzymkowym na Jasnej Górze i jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju, że tutaj odbywa się to forum szkół katolickich. Bardzo mi tutaj się podoba. Widać tutaj ile osób młodych jednak wie, że są tutaj. To podnosi na duchu, że nie jesteśmy sami, że są młode osoby które chcą się rozwijać, że chcą być blisko Boga.

Forum Młodzieży Szkół Katolickich zakończyło się Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadziła młodzież. Na koniec wszyscy pożegnali się przy pomniku św. Jana Pawła II by wrócić bezpiecznie do domów.

 

XX Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Skip to content