„Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36) – pod takim hasłem odbywa się XXX Światowy Dzień Chorego. To szczególny czas modlitwy za tych, którzy cierpią z powodu różnych schorzeń, innych dolegliwości oraz wszystkich otaczających ich opieką.

11 lutego przeżywamy też Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Kościół przypomina wiernym o objawieniach Matki Bożej ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous 1858 roku we francuskim Lourdes przy Grocie Massabielskiej, w cztery lata po ogłoszeniu przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Treścią orędzia Maryi było wezwanie do nawrócenia, modlitwy i pokuty, o czym mówi bp Andrzej Przybylski:

– To jest bardzo ważne przesłanie. Dzisiaj brakuje nam pokuty. Zastąpiło nam ją dzisiaj oskarżanie się wzajemne o coś. Maryja nie wzywa nas do osądzania, ale pokuty za własne grzechy. Pokutować nie oznacza więc tylko umartwienia – czego czasem Chrystus również może pragnąć – ale przede wszystkim do czynienia dobra. W Lourdes odbywają się słynne procesje eucharystyczne z tzw. błogosławieństwem lourdzkim, podczas których kapłan dochodzi z Najświętszym Sakramentem niemal do każdego chorego.

Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II 13 maja 1992 roku w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia – kard. Fiorenzo Angeliniego. – Ojciec Święty pisał, że Światowy Dzień Chorego ma na celu uwrażliwienie ludu Bożego oraz wielu katolickich instytucji na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym – mówi duszpasterz Międzynarodowego Ruchu Dobroczynnego Betel, ks. Mariusz Sztaba:

– Cel tego dnia jest dość rozległy, choć można by go streścić w zdaniu: „Zwrócić uwagę na potrzebę towarzyszenia osobom chorym, cierpiącym, starszych wiekiem”. Istotą jest zauważenie, że dookoła nas istnieje wielki świat ludzkiego cierpienia. Nie przechodźmy więc obok niego obojętnie.

Międzynarodowy Ruch Dobroczynny Betel świadczy pomoc skierowaną do osób chorych i niepełnosprawnych od 1990 roku. Prowadzi działalność w różnych miejscach świata, wśród których znajduje się również Częstochowa. Towarzyszy słabym i osobom ubogim. Jak mówi założyciel Ruchu Andrzej Kalinowski – Sensem życia jest to, ile dobra potrafimy dać drugiemu człowiekowi:

– Światowy Dzień Chorego każde nam się „zatrzymać” i spojrzeć na osoby chore oraz potrzebujące pomocy. Skłania nas do tego, aby je dostrzec oraz zastanowić się, jakimi mogą być dla nas drogowskazami. Warto przypominać, jak wielkim są one dobrem dla nas wszystkich.

W intencji wszystkich chorych, a także pracowników służby zdrowia w częstochowskiej archikatedrze o godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

ABK

Skip to content