Z Wielunia na Jasną Górę w zawierzeniu swoich i cudzych intencji

Fot. Radio Fiat

W poprzednich latach było to nawet 500 osób, jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że w tegorocznej 157. Pielgrzymce Wieluńskiej na Jasną Górę uczestniczyło zaledwie 25 wiernych z tamtejszych parafii. W tym roku w wędrówce wzięła udział grupa techniczna, która pomaga w przeprowadzaniu transmisji dla pozostałych uczestników, którzy z racji obostrzeń sanitarnych mogą jedynie duchowo uczestniczyć w wędrówce.

Pielgrzymi, którzy pozostali w domach, łączą się w modlitwie oraz śledzą pielgrzymkę za pomocą internetu i spotykają się codziennie na modlitewnym czuwaniu w wieluńskiej kolegiacie.

– W czasie drogi osoby techniczne odpowiedzialne za sprzęt transmitują całą wędrówkę, czyli m.in. modlitwę i głoszone konferencje. Wszystko w czasie rzeczywistym jest udostępniane na naszej facebook’owej stronie „Pielgrzymka Wieluńska”. Msze św., które sprawujemy w czasie drogi, także są transmitowane – tłumaczył kierownik pielgrzymki ks. Konrad Cygan, wikariusz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu.

Jednym z punktów poniedziałkowego etapu pielgrzymki była konferencja dotycząca obecności Maryi w historii Polski.

– Myślę, że bardzo wymowne jest to, że Maryja istnieje w codzienności naszej Ojczyzny. Polski nie było na mapach świata, a Maryja była zawsze w świadomości Polaków. Teraz gdy Polska widnieje na mapach świata, Maryja jest zawsze w świadomości Polaków – mówił biorący gościnny udział w pielgrzymce ks. Jakub Raczyński, który głosił konferencję.

Jak mówią uczestnicy, pielgrzymka jest umiejscowiona głęboko w ich sercach.

– To dla mnie przede wszystkim doświadczenie żywego Kościoła, który jest wielką jednością. Jeśli chodzi o intencję, modlę się o przemianę swojego serca i akceptację trudnych doświadczeń, które nas spotykają w tym roku – powiedziała Aleksandra Koperkiewicz, jedna z uczestniczek tegorocznej wędrówki, która mimo pandemii jest wdzięczna Bogu, że ma okazję i możliwość bycia „na szlaku”.

Do ostatniego etapu wędrówki przyłączył się bp Andrzej Przybylski, który nie krył radości, że z okazji Uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymuje wielu pątników, również z odległych miejsc archidiecezji.

– Na Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej gwieździście przychodzimy z różnych parafii i regionów pomimo pandemii. Takim przykładem odwagi i radości w pielgrzymowaniu jest Wieluń. Tym bardziej podziwiamy ten region, że zagrożenie epidemiologiczne jest tam w tym momencie dość duże. Ta preprezentacja dużo większej grupy pielgrzymów niesie ze sobą intencje innych, którzy łączą się z nami przez internet – oznajmił bp.

Pielgrzymka z Wielunia wyruszyła w niedzielę 23 sierpnia i dotrze na Jasną Górę w poniedziałek w godzinach popołudniowych.

BNO

Skip to content