Za nami 2. Niedziela Słowa Bożego

abp Wacław Depo/fot. Radio Fiat

W niedzielę 24 stycznia po raz drugi obchodziliśmy Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez papieża Franciszka. Dzień ten przypisany jest na trzecią niedzielę Okresu Zwykłego.

Nasz reporter pytał abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, o cel ustanowienia tej szczególnej Niedzieli:

-Św. Augustyn sam doświadczył, że kiedy wziął Pismo Święte do ręki po raz pierwszy, wydawało mu się to takim wulgarnym językiem, czyli wulgarnym wcale nie oznacza dzisiejszym, tylko takim prostackim, wiejskim sposobem opowiadania spraw, które tam się dzieją pomiędzy Bogiem a ludźmi. Ale dopiero później, kiedy doznał nawrócenia i przyjął chrzest, dopiero wtedy zobaczył to, co później wyraził. “Weź i czytaj”, czyli najpierw weź i czytaj, ale spróbuj odnaleźć się w tym tekście. On nie jest tylko przekazem historii, ale aktualną drogą, przez którą Pan Bóg chce do ciebie powiedzieć prawdę o tobie prawdę o świecie i prawdy o sobie samym. W tym wypadku św. Augustyn jest dla nas przewodnikiem na drogach zgłębiania Pisma Świętego.

Metropolita Częstochowski zachęcał, byśmy starali się regularnie poznawać Pismo Święte:

-Zacznijmy od jednego fragmentu, nawet na co dzień. Od fragmentu wybranego. Nie szukajmy takiego troszkę magicznego uzasadnienia, żeby otworzyć Pismo Święte na przypadkowej stronie i powiedzieć, że no Pan Bóg nam dzisiaj mówi to, a tamto. Po prostu czytajmy systematycznie i tak jak podpowiada ks. prof. Waldemar Chrystowski, wybitny biblista polski, że przez takie fragmenty codziennego czytania, przez trzy lata powinniśmy przeczytać całe Pismo Święte, zarówno Stary, jak i Nowy Testament.

Ojciec Święty Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego w Liście Apostolskim 30 września 2019 r. Dokument został podpisany we wspomnienie liturgiczne i 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima – miłośnika i tłumacza Pisma Świętego.

JS