Mszą św. sprawowaną 25 sierpnia na jasnogórskim szczycie zakończyły się duchowe przygotowania do Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo.

Modlitwa w częstochowskim sanktuarium poprzedzona była dziewięciodniową nowenną do Matki Bożej Jasnogórskiej. Przez kilka kolejnych wieczorów sprawowana była wspólnotowa Msza św. ze specjalnymi kazaniami. Jak podkreśla abp Wacław Depo – modlitwa nowennowa jest szczególnym świadectwem wiary:

– Częstochowa jako miasto jest zobowiązana do świadectwa, dlatego też poszczególne parafie pielgrzymowały w tych dniach nowenny.

Istotą Nowenny do Matki Bożej Jasnogórskiej jest wewnętrzne, duchowe otwarcie się na Słowo Boże. Dary, o które się modlimy. Zwrócił na to uwagę przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, który skierował do wiernych słowa przywitania:

– Tą Eucharystią wchodzimy w wigilię imienin Matki Bożej. Czcimy ją jako NMP Częstochowską, ponieważ z tym miastem oraz Jasną Górą Maryja związała się poprzez swój cudowny wizerunek.

Mszę św. na jasnogórskim szczycie koncelebrowali częstochowscy biskupi pomocniczy: bp Andrzej Przybylski oraz bp senior Antoni Długosz, a także bp Grzegorz Kaszak z diecezji sosnowieckiej, bp Marek Solarczyk z diecezji radomskiej oraz bp Jan Wątroba z diecezji rzeszowskiej, który przez wiele lat sprawował funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, a w latach 2000–2013 pełnił posługę pasterską jako biskup pomocniczy częstochowski:

– To jest piękna tradycja w Kościele, że wielkie uroczystości – zarówno związane z osobą Pana Jezusa, jak i Matki Najświętszej – poprzedzane były piękną modlitwą, która trwała przez 9 dni. Jest to czas przygotowania do wspaniałego święta, a także do przyjęcia wielkich darów, które pragnie ofiarować nam Bóg.

W czasie Eucharystii sprawowanej na Jasnej Górze homilię wygłosił bp Grzegorz Kaszak. Podczas kazania biskup diecezji sosnowieckiej przypomniał wiernym o istocie modlitwy za Ojczyznę oraz tych, którzy bohatersko bronili kraju przed licznymi zagrożeniami:

– Człowiek może zawieźć, ale Bóg nie. Tylko z Bogiem można dokonać wielkich rzeczy. W chwalebnej historii naszego narodu nie brakuje kart ukazujących jak wiele razy Polacy musieli się bronić przed zalewem nieprzyjacielskich wojsk. Za poświęcenie naszych bohaterów powinniśmy być im wdzięczni. Najlepszą formą podziękowania jest nasza modlitwa.

Msza św. i modlitwa nowennowa zgromadziły na jasnogórskim szczycie setki pielgrzymów, którzy przybyli do Częstochowy z intencjami błogosławieństwa oraz opieki Matki Bożej. W jednej z grup pątniczych dotarł na Jasną Górę ks. Szymon Całus z parafii św. Andrzeja Boboli w Myszkowie:

– Pragniemy czcić Matkę Bożą Częstochowską, które wizerunek uwieczniony jest na Cudownym Obrazie. Z tego właśnie wizerunku wypływa zdrój łask.

W dzień Uroczystości NMP Częstochowskiej, 26 sierpnia, główna Suma odpustowa sprawowana będzie na szczycie jasnogórskim o godz. 11.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas Eucharystii ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński.

ABK

Zakończenie Nowenny do Matki Bożej Jasnogórskiej 2022

Skip to content