Zakończenie peregrynacji w archidiecezji poznańskiej – dziękczynienie też na Jasnej Górze

Dobiega końca nawiedzenie Matki Bożej w kopii obrazu jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej. Peregrynacja z przerwami z powodu pandemii trwała prawie trzy lata, od 2019 r. W tym czasie na Jasną Górę, by dziękować za dar i łaskę obecności Maryi w znaku Jej Jasnogórskiej Ikony, przybywały całe parafie, ich delegacje i duszpasterze.

Ks. Błażej Barczak, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Starym Gołębinie, zwraca uwagę na widoczne już owoce peregrynacji, takie jak np. pogłębienie życia sakramentalnego czy też pojednanie w rodzinach. – Dla przedłużenia pozytywnych skutków tego wydarzenia przywieźliśmy do poświęcenia Ikonę Jasnogórską, która będzie nawiedzać rodziny naszej parafii – dodaje ks. Barczak.

O. Paweł Subik, z ramienia Jasnej Góry czuwający nad peregrynacją Obrazu, mówi o wielkim zaangażowaniu ludzi i duchowym przeżywaniu. – Ludzie się nawracają, przychodzą na spotkania, wracają do Kościoła nawet po 20 latach, spowiadają się, na nowo odzyskują wiarę – opowiada z entuzjazmem paulin. „Maryja jest obecna w naszym narodzie w sposób wyjątkowy” – podkreśla.

– Kończące się teraz nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji poznańskiej jest już drugim w historii, po milenijnym, które miało miejsce w latach 1976-1978 – przypomina o. Dariusz Nowicki, drugi kustosz peregrynującej Ikony. – Ludzie przychodzą spotkać się z Maryją, a Ikona Jasnogórska jest dla nich szczególnym znakiem. Na twarzach wielu osób, zwłaszcza tych, którzy pamiętają pierwsze nawiedzenie, pojawiają się łzy i wzruszenie – dzieli się swoim doświadczeniem paulin.

Peregrynacja Obrazu Nawiedzenia w archidiecezji poznańskiej przebiegała pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”. Była zaplanowana na lata 2019-2020, co zostało upamiętnione w logo, ale z powodu pandemii kończy się po prawie trzech. W tym czasie była wstrzymana dwukrotnie.

Matka Boża w znaku Ikony Jasnogórskiej nawiedziła wszystkie 415 parafii archidiecezji, kościoły rektoralne, męskie i żeńskie domy zakonne oraz więzienia w Rawiczu, Wronkach i Poznaniu, a także Arcybiskupie Seminarium Duchowne oraz seminaria duchowne księży chrystusowców i filipinów.

Nawiedzenie będzie kontynuowane w archidiecezji gnieźnieńskiej od kwietnia bieżącego roku.

Źródło: BPJG

 

Skip to content