W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zakończyliśmy w Kościele Rok św. Józefa, ustanowiony przez papieża Franciszka Listem apostolskim „Patris corde”. Ojciec Święty przypomniał w dokumencie, że w Oblubieńcu Maryi: „Wszyscy mogą znaleźć (…) orędownika, pomocnika i przewodnika (…)”. W podziękowaniu św. Józefowi za czas jego szczególnego wstawiennictwa, na Jasnej Górze odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że postać ziemskiego ojca Chrystusa stanowi wzór warty naśladowania. Św. Józef nie szuka dróg na skróty, ale staje wobec rzeczywistości:

– To, że kończy się Rok św. Józefa nie oznacza, że mamy „odstawić na margines” jego wstawiennictwo. Módlmy się do niego każdego dnia. Tak, jak powiedział papież Franciszek: „św. Józef jest patronem ojcowskiego serca”.

O tym, że św. Józef był człowiekiem niezwykłego zawierzenia Bogu we wszystkim na podobieństwo Maryi abp Wacław Depo mówił również w czasie homilii. Metropolita częstochowski nawiązał również do Uroczystości Niepokalanego Poczęcia.

Oblubieniec Maryi bezgranicznie zaufał Bogu, akceptując Jego wolę. – Jest mężem opatrznościowym na każde czasy – mówi o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry:

– Patrzył na Maryję tak, jak my powinniśmy patrzeć na każdego człowieka – z szacunkiem. Św. Józef uszanował dziewictwo Maryi, Jej macierzyństwo, czyli powołanie, które otrzymała od Boga. Kończąc Rok św. Józefa chcemy dziękować za Jego orędownictwo nad całym Kościołem.

Zgodnie z dekretem abp. Wacława Depo, przez cały Rok św. Józefa, w archidiecezji częstochowskiej trwała inicjatywa kościołów stacyjnych. Wierni modlili się podczas Eucharystii każdego 19. dnia miesiąca.

Po Eucharystii, sprawowanej na Jasnej Górze w ramach zakończenia Roku św. Józefa, w bazylice jasnogórskiej odbył się koncert Scholi Liturgicznej „Domine Jesu”.

ABK

Skip to content