Zakończył się festiwal Strefa Chwały 2019

Dzisiaj (02.07) skończył się kolejny festiwal Strefa Chwały organizowany od wielu lat w Starym Sączu. Gromadzi on przedstawicieli ludzi kultury i sztuki: muzyków, artystów, sportowców, dziennikarzy, a także ludzi biznesu. Są to coroczne rekolekcje, które pozwalają im nabrać sił duchowych do całorocznej pracy.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział około sześciuset uczestników, w tym sto pięćdziesiąt dzieci. Dla najmłodszych zorganizowane były specjalne zajęcia. Do dorosłych uczestników Strefy nauki rekolekcyjne wygłosił znany ewangelizator ks. Rafał Jarosiewicz. Swoje konferencje mieli też księża biskupi, w tym jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski, który uczestniczył w Festiwalu przez dwa dni.

Kulisami powstania Strefy Chwały dla Radia Fiat podzielił się organizator imprezy Andrzej Dubiel:

– Strefa Chwały można powiedzieć trwa od 1992 r., ponieważ jest kontynuacją zainicjowanej w 1992 r. inicjatywy Ludźmierz – rekolekcje dla muzyków, dla artystów. Od kilku lat ma to formę Strefa Chwały Festiwal, Rekolekcji Ludzi Nowej Kultury, czyli ludzi, którzy niezależnie od tego co robią na co dzień, czym się zajmują, podejmują różne inicjatywy ewangelizacyjne – są oni zaproszeni do udziału w tych rekolekcjach.

Wśród uczestników tegorocznej Strefy Chwały jest ks. Jacek Michalewski, proboszcz parafii świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika w Częstochowie, który już drugi rok z kolei uczestniczy w festiwalu.

– Dawno, dawno temu Marcin Pospieszalski powiedział mi, żebym przyjechał na te rekolekcje. Wzbraniałem się, ale w zeszłym roku pojechałem na jeden dzień. Byłem zachwycony. Posługiwałem też w modlitwie wstawienniczej i uwielbiałem Pana Boga. To było bardzo, bardzo piękne. Oprócz tego – no wiadomo – konferencje księdza Rafała są rewelacyjne. Człowiek dzisiaj potrzebuje prawdziwych świadków wiary, nie teologizowania – jak on to powiedział – tylko konkretnych przykładów jak Pan Bóg działa w codzienności i on to dzisiaj pokazuje przez konkretne świadectwa i to jest piękne – podzielił się swoim doświadczeniem ks. Jacek.

Oprócz treści rekolekcyjnych na Strefie Chwały odbywały się liczne spotkania ze znanymi artystami, którzy dzielili się świadectwem swojej wiary. Ksiądz Jacek zaznaczył, że takie wydarzenia jak Strefa Chwały wiele wnoszą w dzieło ewangelizacji, szczególnie ewangelizację środowisk kultury i sztuki. Ważnym doświadczeniem dla uczestników Strefy Chwały może być według niego również przeżycie wspólnoty uczniów Jezusa, która pomaga kształtować i rozwijać wiarę.

– Warto przyjechać na pewno, bo to jest piękny czas i dla tych, którzy są artystami dla Pana Boga. Oni potrafią tu ze sobą też współpracować, zresztą z tego co widzę, zacieśniają się tu przyjaźnie. Z takiego miejsca powstają nowe inicjatywy ewangelizacyjne. O to chodzi, żeby wyjść też do tego świata kultury, celebrytów i pokazać też że są ludzie, którzy kochają Pana Boga i nim żyją – stwierdził ks. Jacek Michalewski. – To co wyciągnąłem z niedawnych swoich rekolekcji dla kapłanów z księdzem biskupem Rysiem to to, że ważne jest doświadczenie Jezusa, ale też wspólnota, która będzie wspierać. I tutaj też odczuwam taką wspólnotę. Wszyscy są tak jak dla dzieci wujkami i ciotkami – dodał kapłan.

Koncerty ewangelizacyjne i tego typu spotkania mogą nieść ze sobą ryzyko koncentrowania się uczestników tylko na sferze artystycznej bez wejścia w kontakt z Bogiem. Ksiądz Jacek wskazał na to, co sprawia, że Strefa Chwały pomaga przeżyć prawdziwe uwielbienie Boga.

– Mam takie przekonanie, że takie inicjatywy muszą być najpierw zakotwiczone w modlitwie i konkretnych rekolekcjach, jak tutaj. Ludzie muszą naładować się, żeby nie głosić siebie, ale Chrystusa ze sceny. Jeśli zaś chodzi o modlitwę to tutaj możemy się bać, że tylko występujemy, że tylko gramy piękną muzykę, śpiewamy piękne piosenki, ale w tym nie ma Pana Jezusa. Może tak być i ja nie oceniam, tych którzy są na koncercie i którzy występują, ale wiemy o tym, że jeśli dana inicjatywa ewangelizacyjna jest poczęta na klęczkach przez trzy dni, dwa dni w modlitwie w zamknięciu, to jestem o to spokojny. Nie wszyscy mają czas, żeby przed konkretną inicjatywą pobyć z Panem Bogiem, ale np. taka Strefa Chwały jest dla artystów naładowaniem akumulatorów na cały rok.

Tegoroczny Festiwal Strefa Chwały zakończył się dzisiaj o godzinie 13:30 po uroczystej Mszy św. Strefa Chwały jest organizowana przez Stowarzyszenie Muza Dei.

KG
fot.: www.strefachwalyfestiwal.pl