Zaprezentowano album poświęcony historii Niższego Seminarium Duchownego

W ramach obchodów 70-lecia istnienia Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, Instytut Niedzieli we współpracy z władzami szkoły i archidiecezją częstochowską przygotował album, będący swoistą kroniką Seminarium. Uroczystość prezentacji była także okazją do nagrodzenia najbardziej zasłużonych pracowników Szkoły Medalami Świętej Rodziny. Aktu tego dokonał abp Wacław Depo.

Uroczystości w ramach obchodów 70-lecia Liceum rozpoczęto Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Metropolita Częstochowski w słowie powitania podkreślił, że dzieje Seminarium i jego nagromadzone przez lata dziedzictwo, stanowi zasób siły do kształcenia przyszłych pokoleń kapłanów:

Historia jest nie tylko zapisem faktów ale przede wszystkim silą duchową, którą zdobywa się na kolanach poprzez wysiłek rozumu, serca i wiary. W tym duchu jesteśmy tutaj dzisiaj zjednoczeni z jednej strony przedłużając jubileusz 70-lecia poprzez to dzieło, które zostało przygotowane jako pamiątka, ale jednocześnie jako zaproszenie do wspólnoty modlitwy i tym bardziej, do odpowiedzialności za dzieło powołań i przyszłej wierności kapłanów.

Niższe Seminarium Duchowne zostało powołane do życia w 1952 roku dekretem bp. Zdzisława Golińskiego. Jego nauczyciele oraz alumni byli przez lata obiektem zainteresowania komunistycznych służb, jednak szykany ze strony władzy nie zdołały złamać ducha Seminarium. Przed rozpoczęciem Mszy św. w seminaryjnej kaplicy rektor Szkoły ks. dr Jerzy Bielecki wygłosił przemówienie, w którym wyraził wdzięczność wobec wszystkich, których praca i wysiłek złożyły się na wielkie dziedzictwo częstochowskiego Niższego Seminarium:

W świetle nauczania św. Jana Pawła II patrzymy na Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, które działa od 70 lat. Mówiąc słowami Papieża, Seminarium „prowadzi cenne dzieło wychowawcze”. W tej Eucharystii dziękujemy za wszystkie osoby – kapłanów, siostry i braci zakonnych, profesorów świeckich i pracowników – którzy tworzyli i tworzą Seminarium od ponad 70 lat. Bogata historia tegoż Seminarium została utrwalona – dzisiaj z radością prezentujemy album „70 lat w służbie powołań kapłańskich”. Wyrażam podziękowanie tym wszystkim, którzy przyczynili się do wydania tej publikacji.

W uroczystości brali udział kapłani z archidiecezji częstochowskiej, gliwickiej, katowickiej, kaliskiej, kieleckiej, łódzkiej oraz sosnowieckiej. Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie przez 70 lat istnienia wykształciło ponad 400 późniejszych księży i zakonników. W gronie absolwentów szkoły są także prawnicy, lekarze, a nawet pilot samolotu myśliwskiego oraz parlamentarzysta. Swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych dzielą się ks. Michał Wala z archidiecezji katowickiej, ks. Łukasz Mozler z archidiecezji częstochowskiej oraz Wiktor Szymanek, student archiwistyki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie:

Powiem szczerze, że teraz już z sentymentem się tu wraca. Był to czas, który na pewno dużo pomógł w rozeznaniu powołania /…/ Były to wyjątkowe lata i najpiękniejsze w moim życiu. Wspominam te czasy z radością i gdybym miał możliwość, to bym powrócił. /…/ To były dla mnie rzeczywiście 3 lata, które dobrze wspominam – są dla mnie niezapomniane. Nauczyłem się też wielu dodatkowych umiejętności, które pomagają mi teraz w moim codziennym życiu.

Podczas uroczystości doceniono także wysiłek pedagogiczny najbardziej zasłużonych dla Seminarium nauczycieli. Ks. Marek Cisowski został przez abp. Wacława wyniesiony do rangi kanonika honorowego Kapituły Częstochowskiej. Ponadto Metropolita Częstochowski udekorował czworo nauczycieli świeckich Medalem Świętej Rodziny za szczególne zasługi dla archidiecezji częstochowskiej. Jedną z udekorowanych była Urszula Pijet, która jest związana ze szkołą od ponad ćwierćwiecza:

Z wielkim sentymentem wspominam moje pierwsze lata pracy w Seminarium, pierwszą Mszę inaugurującą rok szkolny oraz moją pierwszą Wigilię. Bardzo szybko minęło to 25 lat, przyszłam tu jako młoda dziewczyna rok po studiach. Zmieniło się prawie wszystko przez te 25 lat – dwa razy system edukacji, zmieniały się podręczniki, programy, zmieniali się też współpracownicy. Można powiedzieć, że nasza wyróżniona dzisiaj czwórka, ks. Marek Cisowski i ks. Rektor Jerzy Bielecki jesteśmy tutaj najdłużej.

W swojej homilii abp Wacław Depo przypomniał słowa kard. Gerharda Müllera, w których były prefekt Kongregacji Doktryny Wiary ostrzegał przed zwodniczymi ideologiami, które płyną do Polski z Zachodu:

Często bywam w Polsce i mam nadzieję, że Polacy nie ulegną zachodniemu sekularyzmowi i fałszywemu liberalizmowi. Zdaję sobie sprawę z wielkiej propagandy, którą posługują się przeciwnicy Kościoła. Te nacisku Unii Europejskiej na Polskę to próba zmieniania jej charakteru i podważania jej tożsamości. To jest rodzaj nowego kolonializmu, który nie ma nic wspólnego z zasadą równości wśród narodów Europy i świata.

Metropolita Częstochowski przypomniał następnie słowa Jana Pawła II, skierowane podczas Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie do młodych ludzi, którymi zachęcił alumnów do starania się o rzeczy wielkie:

Drodzy młodzi. Otrzymaliście ducha przybrania za synów. Nie zmarnujcie tego dziedzictwa. Bądźcie wymagający wobec otaczającego Was świata, a przede wszystkim wymagajcie od siebie. Jesteście synami Boga, możecie wołać do Niego „Ojcze”. Bądźcie z tego dumni, nie popadajcie w przeciętność, nie ulegajcie dyktatom zmieniającej się mody, która narzuca styl życia niezgodny z chrześcijańskimi ideałami i z Ewangelią. Nie pozwólcie się mamić złudzeniem konsumpcjonizmu i kłamstwu. Chrystus wzywa Was do rzeczy wielkich, rzeczy niezwykłych. Nie sprawiajcie Mu zawodu.

Publikacja „70 lat w służbie powołań kapłańskich” zawiera 480 stron tekstu, przeplecionego dziesiątkami starannie opisanych archiwalnych zdjęć. Stanowi zatem cenne źródło wiedzy nie tylko o Seminarium, ale także o archidiecezji częstochowskiej z perspektywy Seminarium. Album zaprezentował jego współtwórca i wychowanek Niższego Seminarium Duchownego, ks. Mariusz Frukacz, odpowiedzialny obecnie m.in. za częstochowskie wydanie Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Album 70 lat NSD

Skip to content