15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To dzień, który skłania do refleksji i pozwala jednoczyć się z aniołkami – dziećmi, które przyszły na świat martwe oraz tymi, które ze względu na chorobę czy wypadek nie zdążyły nacieszyć się życiem. To również czas dla ich bliskich, którym należy ofiarować wsparcie. W tym szczególnym dniu organizowane są wyjątkowe wydarzenia w parafiach różnych miejscowości. Dzień Dziecka Utraconego to okazja do upamiętnienia tych, którzy odeszli przedwcześnie.

Ewa Słuszniak, koordynatorka Dnia Dziecka Utraconego na terenie archidiecezji częstochowskiej wyjaśnia, czym jest ten dzień, jaką symbolikę niesie za sobą oraz co sprawia, że dziecko jest nazywane „utraconym”. Jak zaznacza, każde dziecko, niezależnie od okoliczności, zapisuje się na kartach historii.

Serdecznie zapraszamy rodziny dotknięte dramatem śmierci swojego dziecka, ich bliskich, przyjaciół oraz wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się z nimi swoją modlitwą na Dzień Dziecka utraconego w archidiecezji częstochowskiej. To wyjątkowy dzień, który poświęcamy pamięci, modlitwie i wsparciu dla wszystkich rodziców po stracie swoich ukochanych dzieci, które odeszły w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku czy aborcji. Zapraszamy do Częstochowy do Sanktuarium Świętego Józefa, do Żarek do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Pajęczna do Parafii Narodzenia Pańskiego, Radomska do Kościoła Świętego Ojca Pio, do Wielunia do Klasztoru Sióstr Bernardynek i Zawiercia do Bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W trakcie obchodów odmówimy różaniec w intencji rodziców po stracie, sprawowana będzie również Eucharystia w ich intencji, a po niej adoracja, podczas której każdy rodzic będzie mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone dziecko. Szczegóły wydarzenia w poszczególnych miejscowościach znajdują się na facebookowej stronie wydarzenia Dzień Dziecka Utraconego 2024. Dzień Dziecka Utraconego, czas, który koi rany, utula ból i budzi w sercu nadzieję, bo nie ma stópki zbyt małej, by nie pozostawiła na tym świecie śladu.

Dzień Dziecka Utraconego przypomina, jak ważne są wsparcie oraz empatia w obliczu niewyobrażalnej straty. Niech ten dzień nie będzie tylko czasem żalu i smutku, ale także okazją do miłości i nadziei, które trwają w sercach rodziców i najbliższych. Zorganizowane wydarzenia pomagają rodzinom przebrnąć przez trudną dla nich drogę i tworzą przestrzeń do rozmowy o uczuciach, czy też wspominania utraconych. Pamięć o tych, którzy odeszli, może stać się źródłem siły.

Źródło fot.: FB Archidiecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin NAZARET

Skip to content