Zbliża się Tydzień patrona kierowców

W dniach 18-25 lipca 2021 obchodzony będzie 22. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Tygodniowi towarzyszyć będzie misyjna Akcja Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Szczegóły obchodów Tygodnia św. Krzysztofa oraz akcji misyjnej przybliża Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki.

Hasłem tegorocznego tygodnia św. Krzysztofa jest „W drogę do Źródła życia” to hasło nawiązuje do ogólnopolskiego hasła duszpasterskiego „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Potrzeba na nowo w tym czasie właśnie pandemii, czy po pandemii podjąć wysiłek zgromadzenia się przy Źródle życia. To znaczy na Eucharystii, żeby nie była to tylko wirtualna obecność, ale takie reale bycie we wspólnocie, przeżycie na nowo wspólnoty, żeby odkryć właśnie na nowo wartość Eucharystii, bo ten czas izolacji od siebie, mógł wielu też doprowadzić do izolacji od Boga i od Chrystusa. To ma sens i tu w Polsce dla nas, ale misjonarze też to czują. Ich samochody, ich pojazdy zapewniają łączność, bo oni głównie docierają do miejsc, gdzie trzeba sprawować Eucharystię.

Zapotrzebowania misjonarzy są zazwyczaj określone, tak też jest i w tym roku.

W tym roku zgłosili się misjonarze z potrzebą skuterów elektrycznych na Kubie, gdzie nie ma możliwości zakupienia samochodu na potrzeby działalności misyjnej. Dlatego potrzebują dwóch skuterów elektrycznych, które tam są już w użyciu. Ciągnik na Madagaskar, gdzie powstaje nowa misja, której się podjęli Ojcowie Werbiści. Na przykład do Peru potrzebna jest łódź z silnikiem, do Amazonii, do Brazylii barka rzeczna. Te potrzeby są bardzo konkretne i my jako MIVA zajmujemy się właśnie tym rodzajem pomocy. Naszym hasłem jest „Niesiemy Chrystusa z pomocą środków transportu”. Nawiązuje to do postaci św. Krzysztofa, którego imię oznacza niosący Chrystusa, ale to także każdy misjonarz jest niosącym Chrystusa na krańce świata.

Na stronie internetowej stowarzyszenia można znaleźć informację o innych akcjach, które podejmuje MIVA Polska. Mówi dyrektor ks. Jerzy Kraśnicki.

Podejmujemy różne akcje na rzecz misji m.in. pomoc w zakupie rowerów dla katechistów. Taka grupa świeckich ewangelizatorów, która wspiera działalność misjonarzy. My pomagamy im w zakupie rowerów i motorowerów, a nawet motocykli. To dość istotna sprawa. Sami z siebie nie są w stanie tego zrobić. Oni są wolontariuszami. Następny taki projekt to wózki inwalidzkie misje. Nazywamy je promieniami miłosierdzia. Ta akcja istnieje od Roku Miłosierdzia. Jest to istotna pomoc dla tych, którzy najgorzej się mają, mieszkają na terenach, gdzie pracują polscy misjonarze.

Ksiądz Kraśnicki podsumował przebieg zeszłorocznej edycji Akcji Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr:

W zeszłym roku udało się zrealizować 78 projektów na sumę ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych. To są ofiary, które zostały zebrane w parafii i od indywidualnych dobroczyńców, którzy dziękują Panu Bogu za bezpiecznie przejechane kilometry i wspierają właśnie misjonarzy w ten sposób. Dziękujemy również Wszystkim słuchaczom, którzy wspierają duchowo i materialnie dzieła misyjne kościoła, również działalność MIVA Polska na rzecz polskich misjonarzy na całym świecie.

Warto włączyć się w tegoroczną edycję “Akcji św. Krzysztof”. Kierowcom oraz podróżującym w okresie wakacyjnym i nie tylko życzymy szerokich dróg, spokojnych podróży, opieki św. Krzysztofa i tyle samo powrotów do domu, co wyjazdów.

KP

Skip to content