Zbliża się Tydzień św. Krzysztofa

W dniach 19-26 lipca będzie obchodzony 21. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa wraz z misyjną „Akcją św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy” na środki transportu dla misjonarzy. W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa – Patrona kierowców i podróżnych będziemy się modlić za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże dla wszystkich. O tegorocznych obchodach Tygodnia św. Krzysztofa mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.

– Tegoroczny Tydzień św. Krzysztofa będzie obchodzony w dniach 19 – 26 lipca. Jego hasłem są słowa “Umocnieni Eucharystią, niesiemy Chrystusa”. Nawiązuje to hasło do hasła roku duszpasterskiego, w którym właśnie centralne miejsce zajmuje Eucharystia jako wielka tajemnica wiary. Misje są związane z celebracją Eucharystii. Bardzo pięknie powiedział papież Benedykt XVI, napisał to w dokumencie posynodalny, “Sacramentum caritatis”, że “Kościół prawdziwie eucharystyczny jest misyjny” i z drugiej strony, że Eucharystia, Msza św. jest “źródłem siły mocy dla misji i misjonarzy” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki. – Dla nich jest istotne żeby gromadzić ludzi nie wokół siebie, ale właśnie na Mszy św. wokół Chrystusa. Ich ośrodki, kaplice i kościoły często są rozsiane daleko i jeden misjonarz ma do obsługi, do objazdu kilka, czasem kilkanaście, a często i kilkadziesiąt punktów, gdzie jest Eucharystia, gdzie ludzie czekają na Eucharystię, na ten skarb, który przechowujemy i który jest celebrowany, wokół którego odbywa się całe życie liturgiczne – stwierdził dyrektor MIVA Polska.

Aby misjonarze mogli dotrzeć do wiernych, potrzebują pomocy pojazdów, które kupowane są właśnie przez MIVA Polska.

– Dlatego też i w tym roku zwracamy na to mocno uwagę. Oczywiście ten Tydzień św. Krzysztofa ma konkretne cele również. Mamy bardzo wiele próśb od misjonarzy. One są publikowane w materiałach, które są przesyłane do każdej parafii w Polsce. Otrzymują proboszczowie te materiały. Są tam opisane te potrzeby, bieżące potrzeby. Oczywiście one są bieżące, to znaczy do tego czasu, w tym roku, ponieważ co tydzień, praktycznie codziennie napływają nowe potrzeby misjonarzy, którzy potrzebują środków transportu, potrzebują samochodów i motocykli, rowerów. Potrzebują także i czasem i ciągnika. Oczywiście są i takie potrzeby jak koń z wozem – wyliczał dyrektor MIVA Polska. Na Amazonii korzystają z łodzi motorowych. Tam czasami potrzebny jest nowy silnik do łodzi czy też barki rzeczne, więc gama tych projektów i tych potrzeb misyjnych jest duża. Z kolei na Alasce czy na Arktyce, gdzie są też nasi misjonarze, potrzebują skuterów śnieżnych – tych pojazdów, które są u nas tylko widziane na stokach górskich. Tam jest to dla misjonarzy codzienności i to przez większą część roku – powiedział kapłan.

Do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel.

– Tak jest już od początku istnienia MIVA. Kiedy MIVA powstała, to powstała też “akcja św. Krzysztof – 1 gr za 1 bezpiecznie przejechany kilometr”. Ma ona miejsce podczas obchodów świętego Krzysztofa i także w całym tygodniu, który jest wokół tego dnia wspomnienia świętego Krzysztofa, czyli 25 lipca. Każdego roku kiedy modlimy się za kierowców, święcimy pojazdy, kiedy kierowcy dziękują Panu Bogu za bezpieczne podróże i wspierają misjonarzy w zakupie środków transportu – stwierdził kapłan. – Trzeba dodać, że ta akcja i ten dzień Świętego Krzysztofa, i ten tydzień świętego Krzysztofa na rzecz misji i środków transportu, wywodzi się z Austrii, od MIVA Austria, która taką akcję zainicjowała. MIVA Polska kiedy powstała w 2000 r., roku Wielkiego Jubileuszu, skorzystała z tych doświadczeń, ale my w Polsce obchodzimy nie dzień św. Krzysztofa tylko tydzień św. Krzysztofa, żeby też rozszerzać ten czas obchodów. Tu te sprawy pomocy misjom i sprawy bezpieczeństwa na drodze jakby się zazębiają: z jednej strony dziękujemy Panu Bogu za bezpieczne podróże, a więc staramy się jeździć bezpiecznie i również wspieramy naszą ofiarą misjonarzy zakupie środków transportu – powiedział ks. dyrektor.

Ważnym punktem obchodów jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie.

– W pewnym momencie było tak, że święcone były tylko nowe pojazdy – jeżeli ktoś zakupił pojazd, prosił o błogosławieństwo. Od pewnego czasu, właśnie kiedy powstała MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, co roku jest ta zachęta żeby prosić o Boże błogosławieństwo na swoje drogi, żeby mówić o tych problemach związanych z bezpieczeństwem na drodze. To jest piękne, że nie tylko raz na jakiś tam czas, kiedy kupiliśmy pojazd się modlimy o błogosławieństwo pojazdu, jakby ten pojazd był najważniejszy, tylko to my – jako kierowcy, jako użytkownicy dróg – w ogóle potrzebujemy Bożego błogosławieństwa. Potrzebujemy tej łaski żeby mieć świadomość jak się zachowywać na drodze, żeby się zachowywać jako chrześcijanin, żeby się zachowywać jako człowiek wierzący, żeby nie zachowywać się w sposób niegodny w ogóle tego kim naprawdę jesteśmy i nie powodować tragedii na drodze. Jak policyjne statystyki mówią i podają, to rzeczywistość jest brutalna. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy właśnie w tym czasie, oddali się w opiekę Opatrzności Bożej, żebyśmy prosili o wstawiennictwo św. Krzysztofa – powiedział kapłan. – Powstają nowe kapliczki w wielu parafiach, właśnie z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska. Powstają takie kapliczki św. Krzysztofa szczególnie tam, gdzie przebiegają drogi i koło kościołów, koło parafii główne drogi i tam, ten św. Krzysztof spogląda i przypomina ludziom: “Jedź bezpiecznie!”, “Jedź ostrożnie”, “Pamiętaj, pomódl się i podziękuj również za to, że Bóg się tobą opiekował!” – stwierdził ks. dyrektor MIVA Polska.

Na stronie miva.pl można znaleźć wiele informacji na temat innych akcji podejmowanych przez MIVA Polska.

– Akcje, które są prowadzone to nie tylko ta – “akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km”, ale także akcja “Ambulans misyjny – ratujemy życie”, która służy pomocą misjonarzom, którzy potrzebują do swoich szpitali, misyjnych szpitali, ambulansów. W ubiegłym roku np. był zakupiony ambulans do Musongati, do Burundi. To właśnie dzięki tej akcji. Na stronie dowiemy się również o akcji “Uczynek wiary – rowery dla katechistów”. Jest to bardzo też ważne, że misjonarze mają współpracowników świeckich, lokalnych, tamtejszych, z tamtych narodów, z krajów, którzy potrzebują również pomocy w zakupie rowerów, a także i motorowerów, bo dzisiaj czasy się zmieniają. Dlatego też często korzystają również z motorowerów i my je kupujemy, pomagamy kupować. Czasem realizujemy duże projekty, na kilkanaście motocykli czy rowerów albo na kilkaset rowerów do jednej diecezji, do jednego miejsca – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki. – Jest tam też mowa na stronie o nowej takiej akcji, a nawet potrzeba, którą będziemy realizować, ale w późniejszych miesiącach: “Bliżej do szkoły”, a mianowicie rowery dla dzieci, które mają daleko do szkoły, żeby mogły dojechać rowerem, żeby nie musiały wychodzić dwie godziny czy trzy godziny w jedną stronę. Więc mamy tam całą gamę naszych akcji, które prowadzimy, starając przychodzić z pomocą i wychodzić naprzeciw potrzebom misjonarzy – zapewnił kapłan.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska podziękował w imieniu polskich misjonarzy za wszelkie wsparcie jakie otrzymali za pośrednictwem „Akcji św. Krzysztof”.

– Trzeba powiedzieć wielkie “Bóg zapłać!” wszystkim kierowcom i wszystkim, którzy dziękują za bezpieczne podróże. Którzy w parafiach, o przez parafię ale także którzy indywidualnie, poprzez nasze konto, wpłacają właśnie 1 gorsz za 1 km. Proszę przyjąć szczególnie podziękowania za te dar, bo w zeszłym roku, dzięki tym ofiarom zostało zakupionych prawie 300 różnych pojazdów. Na te pojazdy najwięcej było oczywiście samochodów. One wymagają największego nakładu kosztów i środków. MIVA Polska przekazała 758 tys euro. To są te “1 gr za 1 km”, a już w tym roku, od nowego roku, od 1 stycznia zdołaliśmy przekazać pomoc na kolejne środki transportu blisko 1,5 mln zł – powiedział kapłan. – Kontynuujemy tę pomoc nieustannie. Ona po prostu jest potrzebna. Teraz troszeczkę mamy spowolnienie z racji, że są trudności z zaopatrzeniem, jeżeli chodzi o pojazdy, nie ma możliwości zakupu i są opóźnienia, ale misjonarze sobie dobrze radzą i mimo tych różnych trudności, pokonujemy je i dalej służymy pomocą. Oni służą ludziom tam na miejscu, gdzie pracują, w krajach czy Afryki, czy Ameryki Łacińskiej, czy w innych regionach – podsumował ks. Kraśnicki.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tegorocznej edycji “akcji św. Krzysztof”, a kierowcom – zwłaszcza tym, którzy nas teraz słuchają – życzymy szerokości i przyczepności, opieki Bożej Opatrzności i św. Krzysztofa i tyle samo powrotów do domu, co wyjazdów.

Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp. Jerzego Mazura SVD na XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa „Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa” do pobrania TUTAJ.

miva.pl/KG