Zespół Szkół Specjalnych SPSK w Częstochowie świętuje Dzień Patrona

Przypadające 13 czerwca wspomnienie św. Antoniego z Padwy stanowiło okazję do świętowania Dnia Patrona przez Zespół Szkół Specjalnych Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie.

Placówka od lat kształci i wychowuje dzieci z orzeczeniem do kształcenia specjalnego. Dzień Patrona rozpoczęto Mszą św. w kościele św. Józefa w Częstochowie, której przewodniczył wikariusz parafii, ks. Piotr Klekociński.

– Uważam, że to patron na dzisiejsze czasy i na każde czasy, bo jest to postać, która nade wszystko całym sercem kocha Pana Boga. Jestem mocno przekonany, że ten świat, chociaż współcześnie taki pogubiony, to właśnie jest pogubiony dlatego, że gdzieś tam odszedł od serca Bożego. Św. Antoni pokazuje nam, że tylko przy tym sercu tak naprawdę człowiek może być szczęśliwy i jest w stanie odnaleźć swoje szczęście. Bardzo się cieszę, że na terenie naszej parafii na Rakowie mamy szkoły, którym patronuje św. Antoni z Padwy. Są to placówki, które wpatrując się w postać św. Antoniego, przez naukę, modlitwę, poznawanie Pana Boga i drugiego człowieka, chcą Go naśladować i wypełniać Boże przykazania – mówił duchowny z parafii św. Józefa.

W uroczystościach uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja placówek. Jedną z przedstawicielek była Violetta Błasiak, dyrektor Szkół Specjalnych im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.

– Z wielką radością przygotowujemy się i przeżywamy nasze patronalne święto. Św. Antoni jest kochany przez uczniów i przez nauczycieli, ponieważ skupia ducha naszych szkół, które w kwestiach wychowawczych, opiekuńczych, czy pomocy uczniom, mają swoją dużą przestrzeń. Mamy odsłonięcie tablicy św. Antoniego, której nie było jeszcze w szkole. Mamy też dużo konkursów dla dzieci, oczywiście z nagrodami. W szkole branżowej jest organizowany pokaz mody. Tutaj klasa krawiecka przygotowała piękne kreacje dla dziewcząt, które same je szyły. Poza tym są kiełbaski oraz wyroby cukiernicze. Mamy dużo atrakcji, które są jednocześnie pokazem branżowej szkoły zawodowej w tych wytworach, które nasi uczniowie robią na co dzień – mówiła dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

W skład Zespołu Szkół Specjalnych SPSK w Częstochowie wchodzą cztery placówki: Szkoła Podstawowa Specjalna z Oddziałem Przedszkolnym, Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Branżowa I Stopnia oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Jak podkreślają dyrektorzy, misją ich wszystkich jest m.in. wychowanie w duchu chrześcijańskim, przekazanie młodemu człowiekowi odpowiedniego systemu wartości oraz wspieranie wychowawczej roli rodziny.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat

Skip to content