Zimowe buty potrzebne od zaraz

Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie organizuje zbiórkę obuwia zimowego dla swoich podopiecznych. Sytuacja jest o tyle poważna, że potrzebne jest łącznie około dwustu par butów nadających się do używania zimą. W zbiórkę już zdążyli się zaangażować mieszkańcy archidiecezji częstochowskiej.

Ks. Radosław Siwiński, który opiekuje się Domem Miłosierdzia Bożego w Koszalinie i koordynuje zbiórkę butów, opowiedział w jakiej sytuacji znajdują się jego podopieczni:

Prowadzimy trzy domy, w których mieszka ponad 170 osób, w tym około 130-140 to sami mężczyźni. Oprócz tego codziennie też rozdajemy żywność potrzebującym, którzy przychodzą do nas z ulicy. Większość z nich ma bardzo słabe buty, letnie albo wiosenne, a nie mają butów trochę lepszych, bardziej odpowiednich na zimę. Ale ogólnie my prosimy o wszelkie buty, bo tak naprawdę każda para i każdy rozmiar się nam przyda, bo łącznie potrzebujących będzie ponad 200 osób. Robimy co możemy i jeżeli moglibyśmy prosić, to właśnie zimowych butów męskich najbardziej potrzebujemy.

Chociaż mowa jest o tym, że większość potrzebujących to mężczyźni, buty zimowe mogą posłużyć wszystkim podopiecznym ks. Siwińskiego. Ważne jest, by były to buty w dobrym stanie, nadające się do noszenia w niskich temperaturach i przy mokrej pogodzie. Jak udało nam się ustalić, zbiórką zainteresowało się już co najmniej kilkanaście osób z naszej archidiecezji, o czym więcej opowiedziała Jowita Kostrzewska ze wspólnoty Pielgrzymi Niepokalanej:

Akcja tak naprawdę dopiero ruszyła, po kolei angażują się różne wspólnoty, m.in. Domowy Kościół, Pielgrzymi Niepokalanej i Diakonia Miłosierdzia z Wręczycy. Myślę, że ta akcja będzie się dalej rozszerzać, bo potrzeba jest ogromna – aż 200 par butów dla potrzebujących. Myślę, że wspólnymi siłami uda nam się to osiągnąć. Buty można przesłać bezpośrednio do Koszalina i myślę, że ta droga jest o wiele prostsza, jeśli zaangażują się wspólnoty. Natomiast jeżeli ktoś wolałby przekazać buty nam, możemy zostawić je w Niebie w Mieście w Częstochowie i jeśli już uzbiera się duża ilość tych butów, wspólnie wyślemy je bezpośrednio do Koszalina.

Zbiórka wprawdzie nie ma ustalonych terminów, ale jak podkreślają organizatorzy, z uwagi na trwającą zimę buty potrzebne są już teraz. Zachęcamy do włączenia się w zbiórkę, jeśli ktoś ma niepotrzebne buty, nadające się do użytku. Nie muszą być nowe, choć oczywiście mogą. Najważniejsze jednak, by były w dobrym stanie.

Skip to content