W wieku 102 lat, w 76. roku życia zakonnego, 26 grudnia br. zmarła s. Janina Więcek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (Starowiejskich). W latach 1973-2013 sekretarka biskupów i arcybiskupów częstochowskich.
Siostra Janina Więcek urodziła się 4 sierpnia 1919 r. w Golcowej. 6 grudnia 1945 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi i po odbytej formacji zakonnej 20 lipca 1953 r. złożyła wieczystą profesję zakonną. W pierwszych latach życia zakonnego uzupełniała wykształcenie. Po profesji wieczystej w latach 1953 – 61 roku była nauczycielką w Szkole Zawodowej w Staniątkach i Liskowie, a także wychowawczynią w Domu Dziecka w Brzozowie – Zdroju i w Domu Dziecka w Liskowie. W tym ostatnim miejscu pracowała również przez rok w kancelarii. Pracowała też w Tomaszowie Lubelskim, Krakowie – Dąbiu, Łodzi, Jarosławiu. W latach 1961 – 73 pełniła kolejno funkcje ekonomki prowincjalnej, wikarii i przełożonej domu prowincjalnego, a także sekretarki prowincjalnej. 3 października 1973 r. została sekretarką bp. Stefana Bareły w diecezji częstochowskiej. Posługę tę pełniła sumiennie i obowiązkowo do 1 września 1988 r. Przez kolejne 3 lata – od 1 września 1988 r. do 25 września 1991 r. – podejmowała prace w kurii diecezjalnej w Częstochowie i od 25 września 1991 r. ponownie pełniła posługę sekretarki abp. Stanisława Nowaka. W latach 1979 – 88 była przełożoną domu zakonnego w Częstochowie i jednocześnie, w latach 1976 – 1985 – asystentką prowincjalną. Jako emerytka przebywała w domu zakonnym w Częstochowie przy ul. Św. Kazimierza 1.
– Cały czas żyła sprawami Kościoła, zgromadzenia, archidiecezji i Jasnej Góry, zachowując świadomość pomimo osłabionego wzroku i słuchu – podkreślają siostry służebniczki.
Papież Benedykt XVI 20 lutego 2013 r. nadał s. Janinie Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice”, który otrzymała na Jasnej Górze z rąk abp. Wacława Depo 16 marca 2013 r. Wręczając odznaczenie papieskie, abp Depo wskazał na niezwykły charyzmat s. Janiny. „Życie od człowieka domaga się każdego dnia świadectwa i prawdy. I tutaj widzimy także życie i wierną, oddaną służbę s. Janiny Więcek” – mówił wówczas.
– Na pewno Jasna Góra była dla niej źródłem sił. Kochała niesamowicie Matkę Bożą Częstochowską. Codziennie u Niej była. Brała udział również w nocnych czuwaniach. Siostra Janina to osoba bardzo pracowita, rozmodlona i gorliwa. Zawsze można było na nią liczyć. Nigdy się na nic nie skarżyła. Była zawsze gotowa służyć. Wszystko robiła, jak umiała najlepiej. Potrafiła też korzystać, mimo swoich lat, z dzisiejszych środków technicznych, m.in. komputera. Gorliwie i z wielką cierpliwością przepisywała moje rękopisy, a przecież tego było naprawdę bardzo dużo – wspominał kilka lat temu dziś już śp. abp Stanisław Nowak.
Uroczystości pogrzebowe s. Janiny Więcek odbędą się 30 grudnia br. Msza św. pogrzebowa z udziałem bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej i bp. seniora Antoniego Długosza będzie sprawowana w bazylice jasnogórskiej.
Po Mszy św. ciało s. Janiny zostanie złożone na cmentarzu św. Rocha.
Źródło: czestochowa.niedziela.pl