Zmiany w tegorocznej “kolędzie”

Fot. ekai.pl

Każdego roku, po Bożym Narodzeniu, wierni przygotowują się na wizytę duszpasterską. Przez pandemię Covid-19 tegoroczne spotkania, rozmowy oraz wspólna modlitwa z kapłanem odbędą się na innych zasadach niż dotychczas.

O zmianach informuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

– W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska, czyli tzw. kolęda została odwołana. W innych przeniesiona na późniejszy czas, a jeszcze w innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach, odbędą się Msze św. dla parafian w domach. O formie tegorocznej kolędy decyduje niezależnie każdy biskup diecezjalny. Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów, ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii.

Wizyta duszpasterska to wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski oraz prośba o błogosławieństwo na kolejny rok życia. Domownicy wyznają wiarę w Boga, a swoją wiedzę na temat religii pogłębiają przez rozmowę z duchownym. Więcej na ten temat mówi ks. Łukasz Połacik, zastępca dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego.

– Ksiądz ma reprezentować Pana Boga. Wnosić do ogniska rodzinnego Boże błogosławieństwo. To ważny czas, ponieważ rozmowy często dotyczą prywatnych spraw danej rodziny. „Kolęda” to dobra okazja na apel, żeby nie bać się zapytać księdza o wszystko, o co się zapragnie. Dobrze, aby to nie była jedynie rozmowa o pogodzie i aktualnej sytuacji politycznej, tylko rozmowa duchowa.

Dekret abp. Wacława Depo odnośnie wizyt duszpasterskich na terenie archidiecezji częstochowskiej ukaże się w tym tygodniu.

ABK

Skip to content