Znaki Światowych Dni Młodzieży już w naszej archidiecezji! Młodzi wzięli krzyż na swoje ramiona i przylgnęli do Matki

DSCF9523

Dzisiaj, 14 marca o godz. 18 w Bazylice jasnogórskiej rozpoczęła się pielgrzymka maturzystów archidiecezji częstochowskiej. Licznie zgromadzonych uczniów klas trzecich przywitał ks. Rafał Grzesiak – koordynator Archidiecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży w naszej archidiecezji z Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej. Nie zabrakło wspólnego wołania o Ducha, nie tylko na czas pielgrzymki, ale i na dalsze wybory maturzystów. Podczas spotkania ks. Rafał podkreślał, że: to niezwykle ważne, aby dać się poprowadzić Duchowi świętemu, zaufać mu i pozwolić, aby On działał w naszym życiu. Następnie o godz. 18.30 rozpoczęła się Eucharystia sprawowana przez Arcybiskupa Metropolitę częstochowskiego Wacława Depo. Oprócz Arcybiskupa Mszę świętą sprawowali księża katecheci uczący maturzystów oraz moderatorzy wspólnot młodzieżowych naszej archidiecezji. W imieniu ojców Paulinów, gospodarzy Jasnej Góry, zgromadzonych powitał o. Krystian, który zaznaczył: Przeżyjcie wspaniale ten czas! To wielka łaska! W homili Arcybiskup mocno podkreślał: Przyjaciele, dziś po raz kolejny opowiadacie się za Chrystusem. […] Potrzebne jest nasze opowiadanie się za Bogiem. Wielkość i miłość Boga objawiła się nie w traktatach filozoficznych, ale w Synu Bożym, który ma ludzką twarz i ludzkie serce i został ofiarowany za nas na Kalwarii. […] Miłość miłosierna dźwiga człowieka, dlatego wołam dziś: Dotknij miłosierdzia! Arcybiskup przypomniał również słowa Papieża, że: Tylko w Chrystusie Jezusie jest nasz ratunek i odkupienie. 

W czasie kiedy w Bazylice jasnogórskiej sprawowana była Msza święta, delegacja archidiecezji częstochowskiej udała się do diecezji bielsko-żywieckiej, aby odebrać symbole Światowych Dni Młodzieży, krzyż i ikonę Salus Populi Romani. Tam młodzi, Katarzyna Gonera i Dominik Cekus wraz z ks. Michałem Jaskułą – vicekoordynatorem Archidiecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodziezy uczestniczyli w Mszy świętej i pożegnaniu znaków przez młodzież w Czechowicach – Dziedzicach.

Na zakończenie Mszy świętej głos zabrał również ks. Krzysztof Rak – dyrektor Refereatu Katechetycznego: To dopiero początek naszego spotkania, ale już teraz pragnę wszystkim podziękować […] za tą wielką pracę. Dziękuję […] za świadectwo wiary, że jesteście wraz z młodymi. Po zakończonej Eucharystii w Bazylice rozpoczął się moment oczekiwania na przyjazd znaków. W tym czasie nie zabrakło informacji o tym kto i kiedy ofiarował znaki i jak będzie przebiegać ich spotkanie z młodymi. O tym maturzystom i licznie zgromadzonym wiernym w świątyni opowiadała Natalia Piórkowska z sekcji wolontariatu. Po niej swoim świadectwem z uczestnictwa w ŚDM  w Rzymie w roku 2000 podzielił się Krzysztof, który zaznaczał: To od Światowych Dni Młodzieży zaczęła się moja miłość do Kościoła i z Kościołem. To od Rzymu świadomie zacząłem przeżywać swoją młodość! 

Wreszcie z ust niezawodnych wolontariuszy z Służby ładu padła informacja: Już są! Ruszyła procesja tych, którzy na swoich ofiarnych ramionach ponieśli krzyż i tych, którzy ofiarnym sercem przylgnęli do Matki. Uformowany orszak udał się pod figurę Matki Bożej gdzie wśród radości młodzież przyjęła znaki i udała się z nimi do Bazyliki. Tą drogę objaśniał ks. Adam Polak – diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji częstochowskiej. O śpiew w tym czasie zatroszczyła się schola Domine Jesu pod dyrekcją ks. Mateusza Ociepki, która włączyła się również w śpiew podczas Mszy Świętej. O oprawę liturgiczną i muzyczną zatroszczyli się wolontariusze archidiecezjalnego centrum ŚDM pod okiem Maćka Michalczaka i Michała Znojka. Wreszcie, w wielkim wzruszeniu i zadumie symbole stanęły pośrodku młodych w Bazylice. Tam powitał je uroczyście Arcybiskup Wacław Depo, a także w imieniu młodych archidiecezji Angelika Sitek i Szymon Migalski z Archidiecezjalnego Centrum ŚDM.

Po tych przywitaniach krzyż i ikona trafiły do Kaplicy Cudownego Obrazu gdzie miała miejsce modlitwa apelowa. Różaniec również animowali wolontariusze. Wśród intencji nie zabrakło modlitwy o dobre przeżycie peregrynacji, a także wspaniałe owoce pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę. Jedna z maturzystek, Wiktoria zaznacza: Był to wyjątkowy czas. Nie tylko czuło się wyjątkowość chwili, ale także młodość i spontaniczność. Z kolei inna maturzystka, Marta zauważa: Cieszę się, że tu byłam, bo mogłam zaczerpnąć i naładować akumulatory przed tym ważnym czasem, jakim jest matura.

Po zakończonej modlitwie apelowej krzyż na swoje barki wzięli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. W uroczystej procesji z pochodniami zanieśli krzyż i ikonę do swojego domu ziarna. Tam znaki w imieniu wspólnoty seminaryjnej powitał ks. rektor Andrzej Przybylski, przypominając rok 1991, kiedy to Ojciec Święty powołał do istnienia Wyższe Seminarium Duchowne: Klerycy otrzymali od Papieża Jana Pawła II trzy znaki: Biblii, krzyża i ikony. Ojciec Święty modlił się, aby właśnie w tym domu, wzrastali kapłani, którzy przychodzą w klimacie święta młodych, sami będac młodymi, aby od początku uczyli się służyć młodym. Tym samym w kościele seminaryjnym rozpoczęło się nocne czuwanie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz za młodych naszej archidiecezji.

Peregrynacja znaków w naszej archidiecezji przebiega pod hasłem Dotknij Miłosierdzia i potrwa do 28 marca.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content