Żołnierze Wyklęci – pamiętamy

Wiele czasu upłynęło, zanim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez pół wieku robiono wiele, by żołnierze niepodległościowego podziemia ulegli zapomnieniu. Ten ważny dla w polskiej historii dzień jest obchodzony już po raz dwunasty.

Tego dnia w kościele św. Jakuba w Częstochowie odprawiono uroczystą Mszę św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w intencji Ojczyzny i za zmarłych Żołnierzy Wyklętych. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który w homilii przypomniał, że wciąż toczy się walka o pamięć historyczną pomiędzy trzecim pokoleniem żołnierzy Armii Krajowej a służbami Urzędu Bezpieczeństwa.

– […] Dlatego też tutaj jesteśmy zjednoczeni modlitwą do Miłosiernego Boga, odzyskując historyczną pamięć o sensie ich walki, aby ich dzieci i wnuki mogły żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Jest to szczególnie ważne dla pokoleń naszych dzieci i ludzi młodych ze szkół podstawowych, średnich oraz środowisk akademickich, którym nadal skutecznie zaburza się poznanie wartości prawdy o nas i naszej historii […] – głosił metropolita częstochowski.

Historia żołnierzy wyklętych jest nieustannie pielęgnowana. Świadczą o tym nie tylko coroczne obchody, ale też nowe miejsca pamięci.

– Dwa dni temu byłam na otwarciu pomnika żołnierzy wyklętych w Raciborzu, któremu towarzyszyła piękna uroczystość. Uważam, że w ten sposób możemy upamiętnić tych, którzy odeszli, oddając życie za naszych rodaków – powiedziała Monika Fajer, założycielka fundacji „Monika Fajer Zawsze z Ludźmi”.

W Mszy św. wzięli udział przedstawiciele częstochowskich środowisk politycznych i patriotycznych. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to dla wielu upamiętnianie wydarzeń i historii, która zatacza krąg za naszą wschodnią granicą.

– To święto przypomina nam naszych patriotów, którzy walczyli o wolność Ojczyzny tak, jak robi to teraz Ukraina. Tak się smutno składa, że u naszych braci na wschodzie trwa walka o wolność, którą myśmy przechodzili znacznie wcześniej. Pamiętajmy zarówno o naszych bohaterach, jak i o tych, którzy na naszych oczach tworzą nową historię. Głęboko wierzę w to, że Ukraina pozostanie wolna, a najeźdźca odejdzie – wyraził nadzieję Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli w Pochodzie Pamięci i Wdzięczności do trzech miejsc związanych z tragicznymi losami Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie. Pierwsza stacja miała miejsce przy dawnej siedzibie gestapo a później Urząd Bezpieczeństwa przy ul. Kilińskiego. Druga – przy Al. NMP, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona gen. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”, twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Trzecia stacja znajdowała się przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki w miejscu, gdzie częstochowska UB miała swoją siedzibę oraz więzienie.

BNO

 

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

Skip to content