Wolontariat to bezinteresowna pomoc, to dawanie miłości drugiemu człowiekowi, to zwykła obecność z samotną osobą. Jak mówił św. Jan Paweł II: Służyć bliźniemu to według niego przede wszystkim dawać siebie, być dobrym jak chleb. Jedną z organizacji, która spieszy z bezinteresowną pomocą wszystkim potrzebującym, opierając się w dużym stopniu na pracy wolontariuszy jest Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Od 24 do 28 lutego Caritas będzie gościć studentów z Częstochowy, którzy chcą podjąć się wolontariatu w tej placówce. W ramach formacji studenckiej Ośmiu Błogosławieństw studenci Duszpasterstwa Akademickiego EMAUS będą towarzyszyć podopiecznym Caritas. Studenci chcą w ramach formacji bezinteresownie działać i podzielić się z osobami potrzebującymi swoim uśmiechem i miłością – mówi ks. Rafał Grzesiak, proboszcz parafii akademickiej.

– Idziemy do ośrodka charytatywnego Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i będziemy pomagać w takich placówkach jak Dom Samotnej Matki i Dziecka, Świetlica Środowiskowa. Będziemy pomagać również w kuchni. Studenci obiorą ziemniaki, ubiją kotlety, ugotują zupę, a później wszystko rozdadzą bezdomnym. – mówi ks. Rafał Grzesiak.

Ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ma nadzieję, że poprzez to działanie studenci zostaną dłużej wolontariuszami i zachęcą innych do takiej formy pomocy:

– Już w przyszłym tygodniu od 24 lutego do 28 lutego studenci z Duszpasterstwa EMAUS w ramach wolontariatu Caritas, ale i w ramach ich programu duszpasterskiego, który mają na ten rok, będą posługiwać ludziom ubogim, którym pomagamy jako Caritas. Będą posługiwać na naszej jadłodajni, w naszych domach, na świetlicy, spotkają się z seniorami czy po prostu przygotują najpotrzebniejsze rzeczy np. materiały na zbiórkę żywności. To też jest ważne, aby te nasze akcję szły swoim rytmem i każda taka pomoc jest ważna, jest konieczna, jest potrzebna. Jednocześnie dla tych osób np.studentów, ważne jest, aby zobaczyli jak wygląda to pole działalności Caritas, z czym jest związane, jakim osobom pomagamy a jednocześnie jakie są na ten moment potrzeby. Ich pomoc sprawi to , że będą chcieli wejść w nasz stały wolontariat pomocy ludziom potrzebującym. 

Wolontariuszy wciąż jest za mało. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza chętnych, którzy chcą się podzielić swoim czasem i miłością. Wolontariusz może zaangażować się w posługę akcyjną, np. pomoc w wigilii dla osób bezdomnych, posługę stałą, np. w schronisku. Wszystkie informacje o możliwości przystąpienia do wolontariatu można znaleźć na stronie internetowej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Foto źródło: wolontariat.caritas.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content