„Życzliwymi bądźmy!” – modlitwa o jedność chrześcijan

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma ponad stuletnią tradycję. Obchodzony także w Częstochowie jest widocznym znakiem tego, że droga chrześcijan jest wspólna, a jest Nią Jezus Chrystus.

– Tradycyjnie już każdego roku od 18 do 25 stycznia przeżywamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ten tydzień kończy się kiedy wspominamy w liturgii nawrócenie św. Pawła. To taki dzień, który jest kulminacją wszystkich obchodów. Podzielony Kościół, podzielony już od schizmy wschodniej na Kościół wschodni i zachodni, później podzielony jeszcze przez reformację. Kościół ciągle jest pewnym wyrzutem, kiedy Chrystus modlił się podczas ostatniej wieczerzy, aby byli jedno, modlił się o to, aby jego dzieci i uczniowie byli jedno. Przeżywamy jako ból,  jako zgorszenie to, że Ci którzy modlą się do tego samego Boga, wszyscy nazywają się chrześcijanami są podzieleni na kościoły, wspólnoty. Nie mogą razem sprawować sakramentów i stanąć razem przy ołtarzu. Modlimy się o to, abyśmy potrafili odnaleźć drogę jedności. W wielu naszych kościołach parafialnych będziemy modlić się o jedność chrześcijan. – mówi s. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

W Archidiecezji Częstochowskiej Tydzień Modlitw rozpocznie się 21 stycznia uroczystą Mszą św. o jedność chrześcijan. Zostanie ona odprawiona o 18.00 w kościele rektorackim a przewodniczył jej będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się także ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, na którym kazanie wygłosi ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej. Odbędzie się ono 23 stycznia o godz. 12.00 w Auli Tygodnika „Niedziela”. Zaplanowany jest także ekumeniczny koncert kolęd na Jasnej Górze w Sali Jana Pawła II, 26 stycznia o godz. 18.00.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content