Urodziłem się w domu rodzinnym pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, i to w sobotę, żeby we wszystkich planach Bożych był ład i porządek. Całe moje życie tak wyglądało” – 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli na Mazowszu urodził się Stefan Wyszyński.

Zuzela to mała wioska nad Bugiem, na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Stefan Wyszyński urodził się jako drugie dziecko rolników. Jego ojciec Stanisław był także organistą w miejscowej parafii, matka Julianna, z domu Karp, zajmowała się domem. Kard. Wyszyński jako dziecko był łobuzem. Jego kolega ze szkolnych lat relacjonował, że „Stefan nie był od razu taki święty! Lubił dziewczęta ciągnąć za włosy. A jeśli nie chcieliśmy, aby była klasówka, wylewaliśmy atrament z kałamarzy albo zapychaliśmy go bibułą”. W 1910 rodzina Wyszyńskich przeniosła się do Andrzejewa, gdzie Stefan zaczął uczęszczać do szkoły. Był czas zaborów, a językiem wykładowym był rosyjski. Wtedy to dziewięcioletni Stefan popadł w konflikt z nauczycielem, czego powodem były nieakceptowane przez Wyszyńskiego metody nauczania. Skutkiem tego konfliktu było wyrzucenie Wyszyńskiego ze szkoły. Ten duch niezłomności pozostał ze Stefanem Wyszyńskim do końca życia i był źródłem przemyśleń więziennych, jakie Kardynał przelewał na papier, będąc internowany przez władze komunistyczne.

Stanisław i Julianna Wyszyńscy z dziećmi | Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kardynał Stefan Wyszyński jest nie tylko wielkim autorytetem i wychowawcą narodu. Okazuje się też, że jego życie i nauczanie może być inspiracją dla twórczości artystycznej. Świadczy o tym album muzyczny, który powstał w oparciu o zapiski więzienne Prymasa Tysiąclecia. Autorka tekstu, sopranistka i solistka Radia France, Urszula Szoja-Cuvellier, opowiada w jaki sposób zainspirowała się przemyśleniami kard. Wyszyńskiego:

Zaczęło się wszystko od wystawy zorganizowanej przez Polską Misję Katolicką w Paryżu. Jak to zwykle bywa, piękna wystawa, piękne zdjęcia. Wystawa była poświęcona kard. Wyszyńskiemu. Przeszłam, zobaczyłam i stanęłam jak wryta. Tekst zapisków więziennych kard. Wyszyńskiego wstrząsnął mną do głębi. […] Głębia tych tekstów, piękno literackie, miłość do człowieka, do Boga… no po prostu odezwało się wszystko, te pokłady najlepsze w człowieku. Popłynęła łza, a nie jestem osobą, która się szybko wzrusza, wróciłam do domu i […] zaczęło się od tego, że chwyciłam za ołówek, za papier nutowy i napisałam tekst, zainspirowany właśnie tym fragmentem zapisków więziennych.

Urszula Szoja-Cuvellier | Fot. MXB KINO / Youtube.com

Robert Baran, który muzycznie zaaranżował album „Zagubiona Perła” opowiada, jak z biegiem czasu zmieniała się koncepcja artystyczna płyty:

Taki był pierwotnie zamysł, że to będzie taka klasyka czyli fortepian plus głos wokalisty i wtedy można ten tekst pokazać tak bardzo przejrzyście. W którymś momencie uznaliśmy, że może sam fortepian to za mało, choć jest to instrument o szlachetnym brzmieniu i pasujący do wszystkiego. Jednak z czasem zaczęło do nas docierać, że przydałoby się jeszcze trochę jakichś instrumentów, żeby to oprawić w dźwięki tak bardziej „bogato”… a może by dodać jeden instrument, drugi, trzeci. I tak to poszło.

Jak w praktyce brzmi aranżacja płyty wraz z tekstami inspirowanymi twórczością kard. Wyszyńskiego? Prezentujemy fragment tytułowego utworu „Zagubiona Perła”:

Na płycie będzie siedem pieśni zainspirowanych tekstami kard. Stefana Wyszyńskiego oraz jedna pieśń zainspirowana twórczością Jana Pawła II. Autorzy zapewniają, że zdążą z premierą płyty do 12 września.

Przypominamy też, że od piątku 6 sierpnia rozpoczną się rekolekcje Beatyfikacja33, których celem jest duchowe przygotowanie na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia 12 września. Na terenie archidiecezji częstochowskiej rekolekcje zainaugurowane zostaną uroczystą Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu, której będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Natomiast na antenie Radia Fiat w godzinach 6:30 i 22:40 będą emitowane codzienne rozważania rekolekcyjne.

Skip to content