Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego wraz z Filharmonią Częstochowską zapraszają do udziału w 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring. Wydarzenie rozpocznie się Paradą Nowoorleańską, która wyruszy z Placu Biegańskiego 3 czerwca.

Po raz pierwszy festiwal zorganizowany został w 2002 roku, a jego pomysłodawcą był zespół Five O’Clock Orchestra – dwukrotny zdobywca prestiżowej „Złotej Tarki”. Od tamtej pory Częstochowa zmienia się na kilka dni w prawdziwy ośrodek tradycyjnych gatunków jazzu. W tym roku nie będzie inaczej – mówi Siergiej Wowkotrub z Filharmonii Częstochowskiej:

– Jak zwykle zaczynamy Paradą Nowoorleańską, która wyruszy z Placu Biegańskiego na Plac Louisa Armstronga obok Filharmonii. Po Paradzie festiwal zostanie uroczyście otwarty w Filharmonii Częstochowskiej, gdzie zagrają dwie formacje – Playing Family oraz Luna Voices (tercetowi będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka). Późnym wieczorem w Klubie Muzycznym Stacherczak przy ul. Kościuszki 1 wystąpi gliwicki zespół Enerjazzer; przyjdzie też czas na jam session. 4 czerwca o godz. 19.00 na scenę Filharmonii wejdą gitarzyści Sebastian Ruciński i Tomasz Wójcik. Następnie melomani usłyszą występ poznańskiej formacji jazzu tradycyjnego Dixie Company oraz The Sazerac Swingers. Po koncercie w Filharmonii będzie można przejść do klubu Stacherczak na jam session oraz koncert Tador Swingtet. Ostatni dzień ,,Hot Jazz Spring”, 5 czerwca, upłynie na muzycznym pikniku przy ul. Jazzowej – usłyszymy częstochowski zespół Five O’Clock Orkiestra.  

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się również wręczenie Honorowego Swingującego Kruka – wyróżnienia dla postaci zasłużonych na scenie jazzu tradycyjnego, zaangażowanych w jego popularyzację. Statuetkę otrzyma  w tym roku puzonista Zbigniew Konopczyński, muzyk utytułowanej grupy „Old Timers”.

Jak dodaje Siergiej Wowkotrub z Filharmonii Częstochowskiej – na uczestników 17. edycji Hot Jazz Spring czekać też będzie dodatkowa atrakcja:

– W trakcie całego festiwalu będzie można podziwiać wystawę fotograficzną autorstwa słynnego częstochowskiego fotografa Leszka Pilichowskiego.

Program tegorocznego festiwalu znajduje się na stronie www.hotjazzspring.eu w zakładce „Festiwal program”.

ABK

Hot Jazz Spring/fot. hotjazzspring.eu
Skip to content