Już 14 października rozpocznie się 38. Warszawski Festiwal Filmowy – jedno z ważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce organizowane przez Warszawską Fundację Filmową. Celem inicjatywy jest prezentowanie publiczności najlepszych filmów z całego świata, zachęcanie do lepszej komunikacji oraz wzajemnego zrozumienia ludzi różnych kultur.

Istniejący od 1985 roku Warszawski Festiwal Filmowy, w roku 2009 „wszedł” do grona wydarzeń akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych jako międzynarodowy konkursowy festiwal filmowy. Wyróżnia się programem, tak jak Warszawa różni się od innych miast. Wybierając filmy jury zawsze pamięta o widzach – rdzennych warszawiakach, tych którzy w Warszawie pracują, uczą się oraz tych, którzy w stolicy znaleźli się przejazdem. Jak przeczytać można na stronie festiwalu – celem jest spotkanie warszawskiej publiczności z reżyserem, zanim ten zdobędzie nagrodę w Cannes.

W jury festiwalu zasiądą znawcy dziedziny filmu z różnych krańców świata, a w gronie zacnych gości nie zabraknie też mieszkanki Częstochowy. W dziedzinie ekumenicznej zgłoszone produkcje oceniać będzie m.in. Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat:

– Film jest częścią sztuki. Oglądamy filmy w kinach, telewizji, czy też różnych platformach. Przyjmujemy wartości, które filmy niosą. Czasami są one wspaniałe. Czasem działają w destrukcyjny sposób. Film ma dość krótką historię, jak na dzieje sztuki. Dla nas, ludzi współczesnych jest jednak bardzo ważnym medium. Jury ekumeniczne będzie szukało wartości w filmach. Tego, co piękne i dobre.

Warszawski Festiwal Filmowy trwać będzie od 14 do 23 października. Więcej informacji, w tym tegoroczne propozycje filmowe, na stronie www.wff.pl.

ABK

Skip to content