50-lecie twórczości Elżbiety i Lecha Ledeckich

„Podobni-niepodobni” to tytuł wystawy Elżbiety i Lecha Ledeckich, która powstała z okazji jubileuszu 50-lecia ich twórczości. Dzieła artystów, powstałe na przestrzeni ostatnich pięciu dekad, będzie można zobaczyć już 28 kwietnia w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego.

Do obejrzenia wystawy zaprasza Elżbieta Ledecka:

– Tę wystawę przygotowaliśmy wspólnie z Muzeum Częstochowskim. Inspiracją do tytułu był artykuł Tadeusza Piersiaka „Podobni-niepodobni”. Pan redaktor towarzyszył nam podczas wystaw od dość dawna. Zwrócił uwagę na to, jak można tyle lat żyjąc obok siebie, pracować twórczo i zachować swoją odrębność. To właśnie pokazujemy na tej wystawie. Będzie też część historyczna, czyli najstarsze nasze dzieła. Pokażemy malarstwo oraz trochę ceramiki artystycznej.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 70. dzieł państwa Ledeckich w jednej przestrzeni ekspozycyjnej. Takie zestawienie pozwoli na ukazanie odmienności ich pracy twórczej oraz odnalezienie punktów stycznych.

Przez 50 lat twórczości artystycznej Elżbieta oraz Lech Ledeccy realizowali się wieloaspektowo w takich dziedzinach sztuki jak malarstwo, witraż, rzeźba ceramiczna, projektowanie oraz aranżacja wnętrz. Inspirują się naturą, miastem, Jurą Krakowsko-Częstochowską i krajobrazami z licznie odbywanych podróży. Podczas rozmowy w Radiu Fiat, artyści wspominali również, że miłość do sztuki zrodziła się w ich sercach już w dzieciństwie:

– Rysowałam i malowałam właściwie równolegle, jak zaczęłam chodzić. To była dla mnie najlepsza zabawa. W dzieciństwie dużo chorowałam. Najlepszą zabawką w łóżku był więc zeszyt oraz kredki – mówi Elżbieta Ledecka.

– Moja babcia czytała książki, a ja rysowałem. Angażowałem się także w teatrzyk cieni, który organizowała dla dzieci moja sąsiadka. Pomału przesiąkałem światem artystycznym – dodaje Lech Ledecki.

Wernisaż wystawy „Podobni-niepodobni”, współorganizowanej ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego odbędzie się 28 kwietnia o godz. 18.00.

ABK

Skip to content