Fot. Radio Fiat

Funkcjonowała w różnych siedzibach. Na scenie gościła polskich i zagranicznych twórców. Występowały tu zespoły kameralne, orkiestry, a także wybitni śpiewacy oraz wirtuozi gry na rozmaitych instrumentach. 4 listopada 1965 roku Filharmonia Częstochowska zyskała nową siedzibę, mieszczącą się przy obecnej ul. Wilsona.

Filharmonia Częstochowska istnieje już 75 lat. Przez ten czas zmieniło się wiele, ale najważniejsze pozostało – serce do muzyki. Historię instytucji przybliża wicedyrektor Ireneusz Kozera.

– Pierwszy oficjalny koncert symfoniczny odbył się 2 marca 1945 roku w częstochowskim Teatrze Miejskim. Wkrótce Orkiestra usamodzielniła się i otrzymała siedzibę przy ulicy Dąbrowskiego 16, która służyła Orkiestrze przez 20 lat. Od 1954 roku podjęto starania o budowę sali koncertowej. Ich efektem jest budynek, w którym filharmonicy pracują do dziś (obiekt powstał dzięki wkładowi mieszkańców miasta). We wrześniu 1965 roku Orkiestra przeniosła się do swojej nowej siedziby przy ul. Konkielów (dziś Wilsona), noszącej miano Dom Kultury “Filharmonia”. Po powstaniu województwa częstochowskiego instytucja została przemianowana na Państwową Filharmonię w Częstochowie. Taka nazwa funkcjonowała przez wiele lat. Po wprowadzeniu zmian administracyjnych stała się Filharmonią Częstochowską.

Budynek Filharmonii powstał na miejscu Synagogi Nowej, zniszczonej w trakcie II wojny światowej. Nowy modernistyczny projekt architekta Tadeusza Gawłowskiego zakładał wykorzystanie zachowanych części fundamentów oraz elewacji synagogi. Akustyka sal koncertowych zaprojektowana przez Witolda Straszewicza, uznawana jest za jedną z najlepszych w Polsce. W 2010 roku rozpoczęto remont budynku, który zakończył się dwa lata później. W październiku 2012 roku rada miasta Częstochowy zdecydowała, że patronem Filharmonii zostanie Bronisław Huberman, światowej sławy skrzypek urodzony w Częstochowie.

– Bardzo wiele dobrego zrobił dla muzyków Filharmonii Palestyńskiej (dzisiaj Filharmonii Izraelskiej). Był jednym z prekursorów zjednoczonej Europy. Prowadził wiele działań charytatywnych. Przede wszystkim był wybitnym skrzypkiem.

Pamięć o wirtuozie skrzypiec Filharmonia podtrzymuje, organizując Festiwal Wiolinistyczny jego imienia, w którym biorą udział wybitni artyści z wielu krajów świata.

Od 2012 roku w Filharmonii Częstochowskiej działa również chór „Collegium Cantorum” pod kierownictwem Janusza Siadlaka. W 2020 roku stanowisko dyrektora Filharmonii objął dotychczasowy dyrektor artystyczny, Adam Klocek.

4 listopada, 55 lat po oddaniu do użytku nowej siedziby Filharmonii Częstochowskiej, rząd zdecydował o tymczasowym zamknięciu wszystkich placówek kultury w Polsce. Sytuację uargumentował pogarszającą się w kraju sytuacją epidemiczną.

ABK

Skip to content