Podobnie jak książki, spektakle teatralne pozwalają na chwilę uciec od rzeczywistości. Dobry spektakl jest w stanie sprawić, że będziemy o nim pamiętać długo po jego obejrzeniu. W sztuce teatralnej przemawiają zarówno dobra obsada aktorów, trafne dialogi, jak i żywa interakcja z widownią. Można powiedzieć, że uczestniczenie w oglądaniu gry na „deskach” to związek z inteligencją emocjonalną i twórczym myśleniem. Sztuki sceniczne z pewnością nas rozwijają w wielu aspektach, a przede wszystkim, działają na nas kojąco. To pewnego rodzaju terapia poprzez sztukę.
Dla podkreślenia roli teatru w życiu społecznym i kulturalnym 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od 1962 roku. Data 27 marca nie jest przypadkowa – wybrano ją dla upamiętnienia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.

Istnieje przynajmniej 5 powodów, dla których warto wybrać się na dobrą sztukę: żywy odbiór, różne interpretacje tej samej rzeczywistości, owoc pracy, emocje i chwilowa ucieczka. Warto podkreślić ten ostatni aspekt, gdyż ucieczka od rzeczywistości to tak naprawdę chwila relaksu i „oddechu” od codzienności. Ponadto ta ucieczka to też zobaczenie swoich problemów w innym wymiarze, nabranie dystansu, gdy na scenie poruszany jest temat, z którym aktualnie życiowo się mierzymy. Ponadto wspólnie obejrzany spektakl, daje nam szansę na wzajemną rozmowę oraz wspólne przeżycia.

Teatry w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowują dla widzów rozmaite atrakcje. Częstochowski Teatr im. Adama Mickiewicza zaprasza zainteresowanych zwiedzaniem kulis teatru.  27 marca (poniedziałek) w godz. od 15.00 do 17.15 szczęśliwcy zajrzą w niedostępne zwykle zakamarki teatru. Zobaczą magazyn kostiumów, scenę kameralną i dużą, zajrzą w jej kulisy i kieszenie, przejdą pod sceną, a na koniec zerkną do aktorskiej garderoby.

Międzynarodowy Dzień Teatru – Autorem tegorocznego projektu graficznego jest Marcin Kozierkiewicz – ilustrator, autor komiksów, pracujący na co dzień w modelatorni Częstochowskiego Teatru.

źródło grafik: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Inspiracje YEP ACADEMY

JG

Skip to content