Alma Mater – wystawa jubileuszowa Wydziału Sztuki UJD

Wystawa Alma Mater/fot. UJD Częstochowa

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie świętuje półwiecze swojego istnienia. Jednym z wydarzeń jubileuszowych jest prezentacja wystawy „Alma Mater”, przygotowanej przez uniwersytecki Wydział Sztuki oraz Miejską Galerię Sztuki. Wernisaż planowany jest na 17 czerwca, natomiast pace artystów będzie można oglądać do 11 lipca.

Ekspozycja składa się z trzech pokazów: wystawy Katedry Malarstwa, Katedry Grafiki oraz tej autorstwa pracowników MGS-u. O szczegółach mówi dr Agata Stronciwilk z Wydziału Sztuki UJD w Częstochowie:

– Na wystawie można zobaczyć przejście właściwie całej drogi artystycznej. Pokazujemy prace studentów, odsłaniamy warsztat i pokazujemy ich rozwój. Pokazujemy prace dyplomowe czy też dzieła naszych absolwentów oraz profesorów. Można zobaczyć więc cały przekrój twórczości aż po artystów bardzo dojrzałych i rozpoznawanych w środowisku częstochowskim.

Do tych, którzy kształtowali wizerunek Alma Mater od czasów Wyższej Szkoły Nauczycielskiej aż do współczesności, jedna z wystaw nawiązuje ze szczególnym sentymentem:

– Wracamy do naszych byłych pracowników i pokazujemy ich prace. Znajdują się tu dzieła ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, zbiorów własnych Miejskiej Galerii Sztuki oraz kolekcji prywatnych, w tym zasobów artystów. Prezentując twórczość byłych pracowników Wydziału Sztuki chcieliśmy symbolicznie podziękować im za trud i zaangażowanie, włożone zarówno w kształtowanie, jak i współtworzenie naszej Alma Mater.

Ekspozycje prezentowane pod wspólną nazwą „Alma Mater” oglądać można do 11 lipca w Miejskiej Galerii Sztuki.

ABK

Wystawa Alma Mater/fot. UJD Częstochowa
Skip to content