W sobotę 2 października odbyła się 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej. Jasnogórskie błonia wypełnione były kobietami, które trzymały słoneczniki w dłoniach. Mszę św. o godzinie 11:00 dla pielgrzymujących kobiet oraz ich rodzin odprawił bp Antoni Długosz.

Co roku, w pierwszą sobotę października, w jasnogórskim sanktuarium gromadzą się Amazonki z całej Polski. Kobiety po mastektomii, po drobnych zabiegach i te ze zdiagnozowanym rakiem piersi. O szczegółach tegorocznej pielgrzymki mówi Elżbieta Markowska – prezes stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

– To jest najważniejszy dzień w roku dla wszystkich kobiet po raku piersi oraz dla ich rodzin i przyjaciół. W tym roku spotkamy się na Jasnej Górze już po raz 24. Chcemy podziękować Matce Bożej za łaski, jakimi nas obdarza. Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmi: „Do Maryi ze św. Józefem”.

Powoli tradycją staję się, że to bp. Antoni Długosz obecny jest na corocznej pielgrzymce Amazonek, z czego nie kryje zadowolenia, ale podkreśla również istotę cierpienia oraz modlitwy.

– Kolejny raz mogę uczestniczyć w pielgrzymce amazonek. Doświadczenie cierpienia jest tajemnicą. Pan Jezus nas uwrażliwia, abyśmy pomagali cierpiącym. Amazonki spotykają się na Jasnej Górze, bo wzorem człowieka, który najdoskonalej realizuje ewangelię Jezusa jest Matka Boża. To nasz dom, gdzie Matka przygarnie każdego. Ja jestem takim dziadkiem amazonek. Nie tylko msza i prawienia kazania, ale one czekają na mój koncert, żeby pogodną piosenką także je podtrzymać na duchu.

Nowotwór piersi dosięga coraz więcej coraz młodszych kobiet. Lekarze zachęcają do wykonywania regularnych badań. Wykrycie choroby na we wczesnym stadium rozwoju może uratować życie.

Skip to content