Sobotnie popołudnie 2 października okazało się gratką dla miłośników historii. W częstochowskim Archiwum Państwowym zorganizowany został dzień otwarty. Odwiedzający mogli z bliska zobaczyć jak wygląda praca w takim miejscu, ale również to jak się zmieniała na przestrzeni lat.

Wydarzenie przygotowane zostało z okazji 70-lecia Archiwum Państwowego, które obchodzone będzie 15 października. O szczegółach mówi Alicja Adamus – starszy archiwista.

– Celem przewodnim jest pokazanie działalności na przestrzeni lat. Historia archiwum zawsze była determinowana tym, że zmieniały się budynki i lokalizacje. Potrzeba było więcej miejsca. Budynki były w słabej kondycji. Całe założenie jest oparte na tym. Materiały archiwalne pochodzą z naszych magazynów.

Fot. Radio Fiat

Wystawa trafi zarówno do młodszych jak i starszych odbiorców. Co zostało przygotowane dla zwiedzających częstochowskie archiwum?

– Przygotowane jest stanowisko konserwacji, w którym można naprawić swoje dokumenty. Można zobaczyć jak dbamy o dokumenty. Oprócz tego przygotowane są gadżety np. misie, długopisy, smycze. Dodatkowo otwarte są nasze magazyny na dole, gdzie można zobaczyć różne akta. Przygotowaliśmy również stanowiska pracy archiwistów na przestrzeni lat.

Fot. Radio Fiat

W dzień otwarcia wystawy pojawiło się grono chętnych, aby obejrzeć co zostało dla nich przygotowane. Wszyscy, którzy chcieliby jeszcze zobaczyć wystawę, a dziś nie udało im się dotrzeć na ul. Tadeusza Rejtana, mają jeszcze okazję to zrobić do 14 października w godzinach pracy Archiwum Państwowego.

Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Skip to content