Arkadiusz Frania, pióro i kartka – wieczór autorski w Ratuszu

Mimo, że w obecnych czasach spora część ludzi woli książki w wersji cyfrowej, to co jakiś czas warto poobcować z książką papierową. Taką okazją dla wszystkich “moli książkowych” było organizowane w środę 22 maja w sali reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego, spotkanie z Arkadiuszem Franią. Podczas wieczoru autorskiego, pisarz zaprezentował książkę pod tytułem “Tadeusz Gierymski: „pisanie wierszy to umieranie po kawałku”.

Arkadiusz Frania podzielił się swoimi źródłami inspiracji oraz zdradził, że literatura ma dla niego charakter terapeutyczny:

– Inspiracje czerpie przede wszystkim z życia, albo raczej trafniejszym będzie odpowiedź, z niezgody na życie. Gdybym był pogodzony z tym, co mnie otacza, szczęśliwy i najedzony, to zapewne nic bym nie robił. A to właśnie w tych szczelinach między psychicznością, emocjonalnością, światem, a może nawet wszechświatem, rodzi się przestrzeń na zagospodarowanie. Dla mnie literatura ma charakter terapeutyczny i nie wyobrażam sobie bez niej funkcjonować.

Barbara Strzelbicka współprowadząca spotkanie autorskie, przybliżyła dorobek twórczy Frani:

– Autor ma bardzo bogaty życiorys literacki. Jest poetą, prozaikiem, krytykiem literackim oraz eseistą. Jako poeta debiutował w 1993 roku, a na przestrzeni ponad 30 lat pracy twórczej, wydał dotychczas 8 zbiorów poetyckich, 2 książki prozatorskie i 11 książek krytyczno-literackich. Oczywiście nie wliczając w to publikacji prasowych. Jest także osobą nagradzaną na wielu płaszczyznach. Otrzymał honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego oraz dwukrotnie otrzymał Nagrodę Miasta Częstochowy, a w roku ubiegłym także Nagrodę Ministra Kultury. To niewątpliwe dowody zacnej twórczości autora.

Spotkanie poprowadzili Bogdan Knop oraz Barbara Strzelbicka. W czasie wydarzenia można było nabyć egzemplarz książki oraz zadać autorowi nurtujące pytania.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content