„Artyści Ukrainie” w Teatrze im. Adama Mickiewicza

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zorganizował Międzynarodowy Salon Poezji „Artyści Ukrainie”. Wydarzenie odbyło się na scenie kameralnej w niedzielę 27 marca, czyli w Międzynarodowym Dniu Teatru.

Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia była częstochowska aktorka Sylwia Warmus, która mówiła, że pomysł na tematykę uczczenia tegorocznego Dnia Teatru wziął się z potrzeby serca i obserwacji otaczających nas wydarzeń.

– Wojna spowodowała to, że w tym roku realizujemy właśnie taki, a nie inny pomysł. Jest to Salon Poezji Ukraińskiej, niszowej, niezbyt znanej w naszym kraju. Na scenie wzięło udział 14 aktorów z Ukrainy, czyli niemal cały zespół. Nie wystąpili jedynie ci, co faktycznie nie mogli tego dnia przybyć do naszego teatru. Poza aktorami wystąpiło też ośmiu muzyków z Ukrainy – powiedziała aktorka.

Jak dodała aktorka, celem tegorocznego uczczenia Międzynarodowego Dnia Teatru jest pielęgnowanie i upowszechnianie ukraińskiej kultury, która w obliczu wojny jest mocno zagrożona.

– Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy solidarni z Ukrainą i dzielimy się tym, czym potrafimy najlepiej, robiąc sztukę, nie wojnę. Przez te wszystkie materiały artystyczne chcemy nieść pokój oraz kawałek poukładanego świata. Pragniemy także dać nadzieję, że jeszcze będzie przepięknie i normalnie. Wrażliwość wylewała się ze sceny, dało się to zauważyć – dodała Sylwia Warmus.

Występy wywołały wśród publiczności nie lada wzruszenie. Jedną z osób, która bardzo dobrze odebrała Salon Poezji była Maryla z Kijowa.

– To było najbardziej wzruszające, co widziałam dotychczas w teatrze. Nigdy nie doświadczyłam w takim miejscu ducha Ukrainy, którego teraz tak bardzo potrzebujemy. Wszyscy muszą to zobaczyć – podsumowała wzruszona Ukrainka.

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie corocznie obchodzi Międzynarodowy Dzień Teatru. W ubiegłym roku ze względu na pandemię i konieczność ograniczenia dostępu do przestrzeni zamkniętych, przedsięwzięcie zorganizowano na zewnątrz gmachu.

BNO

 

Skip to content