„Balbina w krainie czarów” w Miejskiej Galerii Sztuki

Wystawa „Balbina w krainie czarów” przeniesie jej uczestników nie tylko w świat beztroskiego dzieciństwa, baśni i radości, ale przede wszystkim przybliży i upamiętni postać nieżyjącej już Małgorzaty „Balbiny” Sętowskiej.

Wystawa rozpocznie serię memorialnych spotkań. Mówi Joanna Matyja z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie:

– Balbina to pseudonim artystyczny zmarłej na początku roku Małgorzaty Sętowskiej. Ta wystawa powstała z potrzeby podtrzymania pamięci o Małgorzacie Sętowskiej oraz idei, która przyświecała jej twórczości. Małgorzata Sętowska odeszła w sposób dla wielu nieoczekiwany. Dlatego ta wystawa jest początkiem, zwiastunem całego cyklu wydarzeń memorialnych, które rodzina Małgorzaty zaplanowała na najbliższe miesiące.

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 sierpnia o godzinie 18.00 w Galerii Zwiastun Miejskiej Galerii Sztuki. Jednak będzie ona dostępna do zwiedzania już nieco wcześniej:

– Można ją już oglądać od 19 sierpnia. Galeria Zwiastun mieści się w holu Miejskiej Galerii Sztuki. Jest to specjalnie wydzielona przestrzeń po to, aby miało do niej dostęp bardzo wiele osób, żeby było to miejsce otwarte. A nawet ci, którzy nie do końca wybierają kontakt z tego typu sztuką, mogli się z nią zetknąć w sposób dający wiele pozytywnych wrażeń.

A pozytywne wrażenia na pewno będą, ponieważ wystawa inspirowana jest dziećmi oraz ich postrzeganiem świata:

– Małgorzata Sętowska była przez całe swoje życie bardzo przejęta dziećmi. To, co tworzyła, to tworzyła głównie z myślą o nich. Jest znana jako artystka plastyczka, była również bajkopisarką — powstało kilka książeczek z jej autorskimi ilustracjami. O tym wszystkim warto pamiętać, patrząc na obrazy Małgorzaty „Balbiny” Sętowskiej.

Wystawę będzie można oglądać do 15 września w częstochowskiej Galerii Zwiastun Miejskiej Galerii Sztuki.

AK

źródło foto: Miejska Galeria Sztuki