200 lat od wydania pierwszej publikacji „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza świętowane będzie w Częstochowie artystycznym wydarzeniem. Widowisko rozpocznie się 20 sierpnia o godz. 18.00.

„Ballady i Romanse” autorstwa Wieszcza zapoczątkowały polski romantyzm. Rocznica ich wydania w Wilnie to wspaniała okazja zarówno do lektury tekstów, jak i nowych form ich przedstawienia. Tego typu widowisko już niedługo odbędzie się w Częstochowie, o czym więcej mówi jego kierownik artystyczny oraz dyrektor Chóru Collegium Cantorum Janusz Siadlak:

– Myślę, że będzie to znakomite wydarzenie. Powinno się podobać. Sam jestem ciekaw, jak to wszystko wypadnie. Organizatorem jest Instytut Rozwoju Sztuki, dzięki partnerstwu Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, Teatru im. Adama Mickiewicza oraz wsparciu Ministerstwa Kultury.

Jak dodaje Janusz Siadlak – wydarzenie ma mieć formę interdyscyplinarną:

– Będziemy świadkami wydarzeń muzycznych, tanecznych, recytatorskich, śpiewu chóralnego i solowego. Będzie to naprawdę duża dawka przeróżnych emocji. Wystąpią znakomici artyści m.in. naszego częstochowskiego teatru – Hanna Zbyryt, Adam Hutyra. Będzie również Teatr Tańca Włodzimierza Kucy.

Radio Fiat objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Cała rozmowa z Januszem Siadlakiem dostępna jest tutaj.

ABK

Skip to content