DSCF9791

W Ratuszu odbył się w piątek (29.05) wernisaż XI edycji Pleneru ISD Huty Częstochowa 2015 pt. „Barwy huty – artystyczne inspiracje”. Inspiracją dla artystów była częstochowska huta, miejsce od lat niezmiernie inspirujące. Twórcy przed utworzeniem prac mogli odwiedzić częstochowską Hutę; zobaczyć, odczuć, usłyszeć miejsca, do których zazwyczaj osoby z zewnątrz nie mają dostępu.

– Po raz pierwszy w dorosłości spotkałem się z hutą, tak rozległym budynkiem, tak rozległymi działami – mówi Stanisław Przewłocki, artysta malarz, uczestnik Pleneru. – Widziałem piec z którego wypływała płynna stal. Więc jak na dorosłego człowieka, mam prawie stówę już na karku, to jest dość fascynujące zjawisko.

Wielu twórców jest powiązanych z Hutą. W przeszłości przemysł był siłą rozwojową Częstochowy, stąd wielu przodków współczesnych mieszkańców Częstochowy pracowało na hutnictwie. – Hutę widziałem jako dziecko, kiedy tam pracowało 17 tys. ludzi. To było wejście na Hutę po wielu, wielu latach. Zobaczyłem już zupełnie inne miejsce – zauważa Wojciech Kołsut, malarz, który dodał, że najważniejsze nie są tam maszyny, urządzenia. – Hutę tworzą ludzie – stwierdził.

– Artystom daje to dużo radości, bo szukają nowych doznań, adrenaliny, trudności do tworzenia. Huta im to daje – mówi kurator ekspozycji i jednocześnie uczestnik Pleneru, Mariusz Chrząstek. – To jest XI Plener, chyba najdłużej trwający plener o tej tematyce w Polsce.

– Po prostu chcemy pokazać Hutę taką, jaka jest. To nie tylko proces produkcyjny czy budynki. Trzeba poczuć tę atmosferę. Zawodową, produkcyjną i atmosferę ludzką. Malarze mają możliwość swobodnej rozmowy z pracownikami, gdzie pracownicy mogą się swobodnie wyżalić, skrytykować, powiedzieć, co jest dobre, a co jest złe – mówi zawodowo związany z częstochowską Hutą Jacek Kasprzyk. M.in. to jemu twórcy zawdzięczają wejrzenie w te z bardziej ukrytych twarzy częstochowskiej Huty.

W Sali Reprezentacyjnej Ratusza (na piętrze) są eksponowane prace dziewiętnastu artystów. Wernisaż uświetnili swoją obecnością Anatolii Fediaiev, Prezes Zarządu ISD Huta Częstochowa, oraz reprezentanci magistratu – Zastępca Prezydenta Mirosław Soborak oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Aleksander Wierny.

Krzysztof Rygalik