11 października przypada 50. rocznica śmierci częstochowskiej pisarki – Haliny Poświatowskiej. Z tej okazji różne instytucje kultury wspominają jej życie i twórczość. Wśród nich jest oczywiście Muzeum Haliny Poświatowskiej. Z okazji okrągłej rocznicy przedstawią częstochowianom rozszerzoną wystawę na temat poetki. Mówi Katarzyna Jezierska z Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej:
– Serdecznie zapraszam 11 października w od godziny 9.00 do 18.00 do Domu Poezji Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej 23 od godziny 9.00 do 17:30. W tym dniu wstęp jest bezpłatny. Proponujemy zwiedzanie wystawy poświęconej życiu i twórczości wybitnej poetki jaką była Halina Poświatowska. Na tej ekspozycji pokażemy eksponaty, które wiosną udało nam się uzyskać z Urzędu Miasta. Są to dokumenty i fotografie z lat 50. i 60. XX wieku.
Życie Poświatowskiej było trudne. Być może te trudności wraz z niezwykłą wrażliwością poetki przyczyniły się do powstania niezwykłych wierszy:
– Dom poezji Muzeum Haliny Poświatowskiej był to kiedyś rodzinny dom poetki. Spędziła tutaj wczesne lata modzieńcze. Chodziła do Gimnazjum Nauka i Praca, a po jego zamknięciu do I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. W czasie wyzwolenia chroniła się w piwnicy. Niestety złe warunki doprowadziły do poważnej wady serca. Później jeździła do senatoriów i szpitali. W międzyczasie spotkała Adolfa Poświatowskiego, za którego wyszła za mąż. Kiedy miała 21 lat Adolf zmarł. W 1958 roku miała operację w Stanach Zjednoczonych, gdzie pozostała, aby studiować na Smith College w Northampton. Po 3 latach studiów wróciła do kraju, do Krakowa i zdała na 4 rok studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1967 roku konieczna była kolejna operacja serca, po której zmarła.
Jubileusz Poświatowskiej wspominają także inne instytucje kulturalne w Częstochowie. Znajdują się wśród nich Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater i Miejska Galeria Sztuki.

 Źródło foto: Dom Poezji Muzeum Haliny Poświatowskiej

Skip to content