Chóralne barwy w częstochowskiej Filharmonii

Plakat “Barwy liryki chóralnej”/fot. Collegium Cantorum, Facebook

Chór Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka wystąpi w kolejnym czwartkowym koncercie 18 marca w Filharmonii Częstochowskiej. Program złożony jest z najpiękniejszych pieśni chóralnych stworzonych do słów wybitnych europejskich poetów, wśród których znajdują się Johann Wolfgang von Goethe, Victor Hugo, Georg Friedrich Daumer oraz Herman Allmers.

Koncert poprowadzi Mateusz Ciupka, a w roli pianisty usłyszymy dr. hab. Macieja Zagórskiego, kierownika Katedry Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Koncert „Barwy liryki chóralnej” wydaje się być wydarzeniem, które idealnie wkomponowuje się w Częstochowę. Chóralne pieśni, mające poetycki wydźwięk, z pewnością sprawią, że czwartkowy wieczór stanie się ciekawym doświadczeniem. Więcej o samym koncercie mówi Janusz Siadlak:

-Przede wszystkim usłyszymy muzykę najwyższych lotów. Mówię tutaj o Brahmsie, który w XIX wieku stworzył ogrom dzieł na chór acapella, na chór z fortepianem oraz dzieł wokalno-instrumentalnych, w tym oratoryjnych. Do tego, jego – można by powiedzieć – poprzednik Joseph Haydn, żyjący w XVIII wieku, też znany z wielu oratoriów. Natomiast my przedstawiamy jego lirykę chóralną, dwie pieśni z jego zbioru. Również bardzo mało znany, mało grywany kompozytor Hugo Wolf, którego przecudną pieśń zaprezentujemy. Koncert zakończy mistrz nad mistrze: Gabriel Faure. Jest to program, który jest rzadko prezentowany, natomiast pokusiłem się o wystawienie tego programu. Myślę, że publiczność po pierwsze z utęsknieniem czeka na takie programy, a po drugie zapoznajemy z nim tych, którzy nigdy nie słyszeli utworów.

Nie można także zapomnieć o tytułowych barwach, na które składają się: klasyka, romantyzm, harmonia oraz dekadentyzm:

-Przekazujemy barwy nastrojowe zarówno Gabriela Faure, jak i pieśń, która mówi o ulatującej duszy, mówi o wędrówce na cmentarzu – „Im stillen Friendhof” Hugo Wolfa. Także barwy są niezwykle nastrojowe. Niezwykle nastrojowe i myślę że ten koncert w takim emocjonalnym kierunku zmierza.

W rygorze sanitarnym obowiązują oczywiście szczególne warunki uczestnictwa w koncercie, a mianowicie: pomiar temperatury, wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, dezynfekcja rąk oraz obowiązek zasłaniania ust oraz nosa. Pamiętajmy również o tym, że Filharmonia udostępnia jedynie 50% miejsc na widowni.

VW