To tytuł filmu dokumentalnego, który 9 grudnia będzie miał swoją premierę w Akademickim Centrum Kultury – Klub Politechnik. Zapraszają na nią Dyskusyjny Klub Filmowy „Rumcajs”, Studio Filmowe Kas Film, RM Group.

Czy to możliwe, że na dużym ekranie zobaczymy Częstochowę sprzed kilkuset lat? Tak, dzięki sztucznej inteligencji, historykom Uniwersytetu Jana Długosza i animacjom 3D, a przede wszystkim dzięki częstochowskiemu Studiu Filmowemu Kas Film, które wyprodukowało kolejny już film o historii naszego miasta. Tym razem zostały ukazane dzieje Częstochowy od chwili jej powstania (konkretnie od pierwszych zapisków, na które można natrafić w źródłach) do II rozbioru Polski.

TWÓRCY
Scenariusz dokumentu napisali Zbisław Janikowski i Krzysztof Kasprzak. Obraz powstał w oparciu o konsultacje naukowe. W rolę ekspertów wcielili się związani z UJD: prof. dr hab. Dariusz Złotkowski, dr hab. Marceli Antoniewicz, dr hab. Jerzy Mizgalski oraz archeolog Iwona Młodkowska-Przepiórowska. Film wyreżyserował Krzysztof Kasprzak, montażem i udźwiękowieniem zajął się Mateusz Nawrot, operatorem kamery był Robert Nawrot, animację komputerową przygotował Michał Krajewski, a w rolę lektora wcielił się Gracjan Respondek.

DOSTĘPNOŚĆ
W planach są pokazy edukacyjne, organizowanie na specjalnych seansach dla młodzieży szkolnej w Klubie „Politechnik” i Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego. Film będzie też dostępny w sprzedaży na płytach DVD i na pendrive w kilku placówkach na terenie Częstochowy.

9 grudnia godz. 18.00 – premiera filmu z udziałem twórców i historyków, miejsce: Akademickie Centrum Kultury Klub „Politechnik” al. Armii Krajowej 23/25

15 grudnia godz. 16.00 – pokaz filmu, miejsce: Miejski Dom Kultury w Częstochowie ul. Łukasińskiego 50/68

PONAD 800 LAT HISTORII
Według najnowszych badań historyków i archeologów początek powstania Częstochowy to wieś usytuowana na północnym stoku góry, na której obecnie stoi Klasztor Jasnogórski (dzisiejszy Rynek Wieluński). Pierwsze wzmianka to 1220 rok. Natomiast miasto Częstochowa, które powstało w zakolu rzeki Warty to dopiero rok 1370, czyli około 150 lat później niż wieś Częstochowa. Średniowieczne miasto Częstochowa otoczone było murami. Na ówczesnym rynku stał ratusz, kramy, sukiennice. Życie gospodarcze Częstochowy i jej rozwój kształtowały się pomyślnie dzięki licznym przywilejom m.in. na targi, jarmarki, pobieranie myta mostowego. Mieszczanie trudnili się handlem, rzemiosłem, ale również rolnictwem, ogrodnictwem i hodowlą. Funkcjonowały karczmy i zajazdy, a obsługę pielgrzymów sprawowała przyklasztorna wieś Częstochowa, później zwana Częstochówką.

źródło: UM Częstochowy

Skip to content