„Częstochowa od wojny do wojny” w OKF Iluzja

W OKF iluzja ponownie gościli miłośnicy historii Częstochowy. W niedzielne przedpołudnie odbył się pokaz dokumentalnego filmu produkcji KAS FILM, pod tytułem „Częstochowa w latach 1918-1938. Od wojny do wojny”.

Krzysztof Kasprzak, twórca filmu, wyjawia skąd pozyskano materiały potrzebne do zrealizowania filmu:

-Wszystkie instytucje w Częstochowie, które zbierają materiały fotograficzne oraz osoby prywatne, udostępniły nam swoje zdjęcia. Filmy otrzymaliśmy od Filmoteki Narodowej. Jeden film udało mi się znaleźć samemu, był to “3.05.1927” nagrany przez braci Krzemińskich.

Dlaczego, warto poznawać przeszłość swoich małych ojczyzn przy pomocy przekazu filmowego?

-O ile historii Polski uczyliśmy się w szkołach, o tyle historii regionalnej tak dobrze nie znamy. Oczywiście są książki, ale nie każdy po nie sięga, natomiast film jest takim nośnikiem, że nie trzeba się przy jego odbiorze specjalnie wysilać. Każdy siada i ogląda.

Wszyscy, którzy chcieliby zapoznać się z dziełami filmowymi dotyczącymi historii Częstochowy mogą zgłosić się do wybranych punktów sprzedażowych:

-Wszystkie nasze dotychczasowe produkcje można nabyć na płytach DVD w Informacji Turystycznej w 3 alei, w centrum handlowym “Jagiellończycy”, na promenadzie oraz u pana Zbigniewa Biernackiego w “Antykwarni”.

niedzielny pokaz filmowy zakończył się spotkaniem z twórcami filmu: Krzysztofem Kasprzakiem, Zbisławem Janikowskim i historykiem Juliuszem Sętowskim.

Jakub Szewczyk

Skip to content