Dagadana z nowym albumem „Tobie”

Koncert „List do ciebie” zespołu Dagadana w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, Różewicz Open Festiwal 2013/źródło fot. dagadana.pl

„Tobie” to tytuł nowego studyjnego albumu istniejącej od 2008 roku polsko-ukraińskiej grupy „Dagadana”. Wydana na początku kwietnia bieżącego roku płyta jest piątą dyskografią tego zespołu.

Słychać na niej bogactwo stylistyczne, wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenie muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni. Jak mówi Mikołaj Pospieszalski, muzyk zespołu, album powstał z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się dobrem ze wszystkimi ponad wszelkimi podziałami, nie tylko od święta.

– Pomysł na płytę powstał z tego, co w ostatnim czasie zaobserwowaliśmy wokół nas: militarne konflikty na Ukrainie, coraz większe negatywne nastroje w społeczeństwie, większa polaryzacja społeczeństwa. Z chrześcijańskim przesłaniem myśleliśmy co zrobić, by nasza muzyka docierała do ludzi i zmieniała ich na lepsze. Okazuje się, że w naszych kulturach istnieje tradycja życzenia innym dobra, stąd motyw przewodni naszej płyty, którym są życzenia – tłumaczył Mikołaj Pospieszalski.

Album powstał w klimacie ludowych melodii, transowości i wielogłosów korespondujących z jazzowym groovem, improwizacjami oraz taneczną elektroniką. Połączenie muzyki dwóch bliskich, a zarazem odmiennych kultur pozwala zespołowi na muzyczną otwartość, która często rodzi dla odbiorców coś zupełnie nowego.

– Często staramy się łączyć polski i ukraiński język w jednych pieśniach. Czasami zdarzało nam się tak, że znajdowaliśmy tę samą pieśń po polskiej i ukraińskiej stronie. Dopisujemy teksty w drugim języku, co daje nam bardzo wiele możliwości artystycznych. Niestety wielu ludzi tego nie rozumie ze względu na to, że języki te nie są osłuchane tak jak np. język angielski. To dobra okazja, by poznawać wzajemnie nasze kultury, piorąc pod uwagę, chociażby fakt, że dużo obywateli z Ukrainy mieszka i pracuje w Polsce – dodał artysta.

Zespół „Dagadana” łączący elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki oraz m.in. world music. W czerwcu 2019 roku zespół zagrał na jednym z największych festiwali na świecie – Glastonbury. Jest też laureatem nagrody Fryderyka 2011 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata.

BNO

Skip to content