Ogłoszono nominacje w 55. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim. Do nagród kandydowały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. W roku 2022 zostało zgłoszonych 59 spektakli zrealizowanych przez 21 producentów. Członkowie komisji nagrody dokonali preselekcji zgłoszeń i do następnego etapu oceny zakwalifikowano 41 tytułów zrealizowanych przez 18 producentów.

„Gratuluję nominowanym i dziękuję za to, że dostarczacie nam niezapomnianych wrażeń. Teatr to ludzie, wrażliwość i emocje, szansa na dotknięcie istoty sztuki. Złote Maski są formą docenienia Państwa ciężkiej pracy, kreatywności i talentu. Śląskie to region niezwykle zróżnicowany, bogaty w tradycje i kulturę, dziękuję za to, że przenosicie te wartości na scenę i jesteście ambasadorami województwa śląskiego” – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Nominacje do nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2022:

Kategoria SPEKTAKL ROKU
– „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa w adaptacji i dramaturgii Grzegorza Niziołka, w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku – Białej.
– „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w reżyserii Jacka Jabrzyka, w dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
„Kandyd, czyli optymizm” Voltaire’a w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego w reżyserii Rafała Szumskiego, w adaptacji Macieja Wojtyszki i Krzysztofa Orzechowskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
– „Pasterka i kominiarczyk” Hansa Christiana Andersena w adaptacji Daniela Arbaczewskiego, w reżyserii Arkadiusza Klucznika w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
– „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
– „Zakazane dzieci – opowieść Korczakowska” Artura Pałygi w reżyserii Anny Augustynowicz w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku–Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Hanna Zbyryt za rolę Kunegundy w spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire’a w reżyserii Rafała Szumskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
– Marta Gzowska-Sawicka za monodram „Milczenie. O Ewie Demarczyk” w reżyserii Tomasza Fryzeła i role: Zewtel w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Sary w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
– Barbara Guzińska za rolę Lettycji Douffet w spektaklu „Lettycja i lubczyk” Petera Shaffera w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
– Robert Talarczyk w spektaklu „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha koprodukcja STUDIO teatrgalerii, Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatru Łaźnia Nowa i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
– Mateusz Wojtasiński za role: Ramzesa w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i Jaszy w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
– Mariusz Galilejczyk za rolę Maxa Majera w spektaklu „Spin Doktor” w reżyserii Grzegorza Krawczyka w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
– Ewa Zawada za rolę Pasterki w spektaklu „Pasterka i kominiarczyk” Hansa Christiana Andersena w reżyserii Arkadiusza Klucznika w adaptacji Daniela Arbaczewskiego w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
– Agata Małycha-Szczypuła za rolę Ośmiornicy w spektaklu „Złota” w adaptacji Anny Wieczorek w reżyserii Anny Wolszczak w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
– Radosław Sadowski za rolę Szczurka w spektaklu „Urodziny w Nigdylandii…” Marty Guśniowskiej w reżyserii Agnieszki Błaszczak w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku–Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ
NIE PRZYZNANO

Zgodnie z § 4 ust. 3 Regulaminu przyznawania nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim, w przypadku braku nominowanych do nagrody w danej kategorii, komisja może zaproponować równorzędną nagrodę w innej kategorii regulaminowej. Wobec braku nominacji w kategorii AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ członkowie komisji zaproponowali przyznanie 6 nominacji i 2 nagród w kategorii NAGRODA SPECJALNA.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
– Grażyna Bułka za role: Heloise w spektaklu „Łaskawe” w reżyserii Mai Kleczewskiej i Omy w spektaklu „Węgla nie ma” w reżyserii Jacka Jabrzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
– Michał Czaderna za rolę Hermana w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
– Grzegorz Przybył za rolę Osipa w spektaklu „Płatonow” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria REŻYSERIA
– Agata Duda–Gracz za reżyserię autorskiego spektaklu „Odys i świnie, czyli opowieść mitomana” w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
– Jacek Jabrzyk za reżyserię spektakli: „Węgla nie ma” według tekstu Przemysława Pilarskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespear’a według dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
– Cezary Tomaszewski za reżyserię spektaklu „Faraon” w adaptacji i dramaturgii Grzegorza Niziołka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria SCENOGRAFIA
– Agata Duda–Gracz za scenografię do spektaklu „Odys i świnie, czyli opowieść mitomana” w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach we własnej reżyserii.
– Damian Styrna za scenografię do spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
– Duet artystyczny Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży za scenografię do spektaklu „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY
– Anna Piotrowska za choreografię w spektaklach „Panny z przyszłości” i „Bestie” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark we własnej reżyserii.
– Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka za choreografię w spektaklach: „Koty” Andrew Lloyd Webber’a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
– Artur Żymełka za choreografię w spektaklu baletowym „Pictures of Poland” w Operze Śląskiej w Bytomiu we własnej reżyserii.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA
Wobec braku nominacji w kategorii AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ członkowie komisji zaproponowali przyznanie 6 nominacji i 2 nagród w kategorii NAGRODA SPECJALNA.
– Iga Gańczarczyk i Remigiusz Brzyk za podjęcie tematu pamięci w spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” w dramaturgii Igi Gańczarczyk i w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
– Monika Urbaniak za projekt plakatu do spektaklu „Złota” w adaptacji Anny Wieczorek, w reżyserii Anny Wolszczak w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
– Martyna Guzy, Anna Lemieszek, Katarzyna Błaszczyńska, Arkadiusz Machel, Kuba Anusiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Lobotomia” w reżyserii Marka Rachonia w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
– Spektakl 5:00. UA w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego – za poruszenie wyjątkowych i aktualnych treści.
– Dorota Sabak-Ciołkosz za kostiumy do spektaklu „Koty” Andrew Lloyd Webber’a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie
– Katarzyna Knychalska i Jacek Głomb za mariaż teatru i sportu, który otwiera sceny na nową publiczność w spektaklu „Chopcy z Roosvelta” autorstwa Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba w Teatrze Nowym w Zabrzu.

źródło: UMWS

Skip to content