Dzień gruziński w Pałacu Ślubów

DSCF8862

Z gruzińską kulturą, tradycją, językiem, muzyką, filmem, jedzeniem można się zapoznać dzisiaj (24.05) w Częstochowie. W Pałacu Ślubów trwa dzień gruziński. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, ale i sama Gruzja ma wiele do zaoferowania mieszkańcom Polski.

– W Gruzji wszystkim podoba się, że jest bardzo ładna natura. Przyroda jest bardzo ładna, tylko że jak pytam wszystkich, dlaczego wracacie tyle razy, bo mam bardzo dużo przyjaciół, którzy wracają, a nie przyjeżdżają jeden raz. Oni mówią, że najładniejszy tam jest naród. Ludzie są gościnni, bardzo otwarci, mili, więc chyba to jest najważniejszy powód, dlaczego Polacy wracają do Gruzji cały czas – mówi Keti Prangulaishvili, Młoda Ambasadorka Gruzji w Polsce.

W Gruzji fascynuje Polaków wiele rzeczy. – Najczęściej, kiedy spotykamy się z Gruzinami, zapraszani jesteśmy na supry, czyli uczty, gdzie możemy oprócz wspaniałego jedzenia skosztować wina. Archeolodzy pokazują, że kolebką wina jest właśnie południowy Kaukaz. Na pewno na południowym Kaukazie 8 tys. lat temu rozpoczęto uprawę winorośli, produkcję wina – wyjaśnia Przemysław Nocuń ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Most do Gruzji”. – Gruzini są dumni ze swojej historii, historii jako kraju chrześcijańskiego. Gruzja jest jednym z najstarszych krajów chrześcijańskich. To rzeczywiście można zobaczyć, zwiedzając Gruzję, bo to nie tylko tysiącletnie kościoły, ale i tysiącpięćsetletnie klasztory czy kościoły, z dość egzotyczną jednak dla nas kulturą, bardzo ciekawymi malowidłami, innym zupełnie językiem, bo to nie jest język indoeuropejski.

Oczywiście istnieje wiele stereotypów, którymi się wzajemnie posługujemy. Nie jest niespodzianką, jak postrzegana jest Polska za granicą. – Dla mnie w Polsce jest za dużo biurokracji. Uważam, że na wszystko potrzebujecie papiery, tego w Gruzji nie mamy – zauważa Keti Prangulaishvili. – Nie mogę powiedzieć, że jesteście inni, niż my, bo naprawdę jesteśmy bardzo podobni i rozumiemy się bardzo dobrze.

Obchody dnia gruzińskiego są związane z gruzińskim Świętem Niepodległości, które jest pamiątką ogłoszenia deklaracji niepodległości 26 maja 1918 roku, która gwarantowała równość praw i wobec prawa każdemu obywatelowi. Gruzja straciła niepodległość trzy lata później, w wyniku inwazji Armii Czerwonej. Gruzini odzyskali wolność w 1991 r.

Tekst i foto. Krzysztof Rygalik

Dzień gruziński rozpoczął się o 11.00 w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeszcze dziś w programie:

13:30- 14:00 Prezentacja na temat kontaktów polsko- gruzińskich

14:00- 14:15 Przerwa

14:15- 15:15 Wspólne przygotowanie gruzińskich słodyczy “churchkhela”

15:15- 16:45 Pokaz tańca gruzińskiego

16:45- 17:00 przerwa

17:00- 18:30 Degustacja tradycyjnych potraw i wina gruzińskiego

18:30-20:00 Projekcja filmu produkcji gruzińskiej “Ojciec Żołnierza” z polskimi napisami

20:00- 20:10 Podsumowanie spotkania

Skip to content