Dzień Wolnej Sztuki

W sobotę (21 kwietnia) Muzeum Częstochowskie zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki.
„Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art- ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki” – piszą organizatorzy ogólnopolskiej akcji. Akcja jest organizowana w Polsce od 2011 r.

W Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego w sobotę (21 kwietnia) od godz. 12.00 do 13.00 będzie można przekonać się, że wchodząc do galerii, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość obejrzanych obiektów!

Wybranych zostało pięć prac:

Józef Mączyński, „Pejzaż w nocy”, 1912.
Jacek Malczewski, „Scena rodzajowa przy oknie”, 1916.
Józef Mehoffer, „Sadzenie drzewek wolności”, projekt witraża, 1930.
Jan Cybis, „Maska i tykwa”, 1963.
Jerzy Nowosielski, „Toaleta”, 1970.

Przy każdym obrazie będzie stała osoba zachęcająca do dłuższego obejrzenia dzieła, do podjęcia refleksji i próby samodzielnej interpretacji. W przyjaznej i swobodnej atmosferze będzie można porozmawiać o sztuce, malarstwie, o historii obiektów.