Muzeum Częstochowskie zaprasza do ratusza na jutrzejszy wernisaż wystawy „Ecce Homo”. Wśród 60. eksponatów prezentowane będą m.in. rzeźby w kości słoniowej czy malarstwo na szkle, pochodzące z XVIII, XIX i pierwszej połowy XX w. Początek spotkania o godz. 18.

Temat przewodni wystawy to Ecce Homo – Oto Człowiek, jeden z głównych motywów wielkopostnych. To obrazy i rzeźby, obok których umieszczone będą komentarze, których egzystencjalny charakter ma sprowokować do rozważań nad kondycją współczesnego człowieka. Więcej na temat wystawy, mówi Magdalena Matysiak, kurator wystawy.

– Na wystawie “Ecce Homo” pokazujemy zbiory działu etnografii. Starałam się zebrać jak największą ilość dzieł, aby pokazać różne stylizacje i typy ikonograficzne twórców. Człowiek przedstawiony jest na wystawie poprzez motywy kojarzone z tematem Wielkiego Postu.

Na ekspozycji znajdziemy prace m.in. Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej, Stanisława Majewskiego, Zdzisława Purchały, Józefa Kaczmarka, Stanisława Sikory. Zaprezentowane zostaną również obrazy Warsztatu Częstochowskiego oraz figurka Spółdzielni Czyn. Wernisaż wystawy już jutro o

– Reprezentują bardzo różnorodne stylizacje, charakterystyczne dla siebie oraz różne typy ikonograficzne. Na wystawie będziemy chcieli także wytłumaczyć, w jaki sposób korzystali np. ze sztuki pięknej czy dewocyjnej, kościelnej.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć eksponaty, zwłaszcza z dziedziny sztuki ludowej, jak np. rzeźba w drewnie, rzeźba gliniana, ceramiczna, płaskorzeźba, malarstwo na szkle i desce. Wernisaż odbędzie się jutro o godz. 18 w ratuszu.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content